20 Eylül 2018 Perşembe

Presidential Palace'a Lymra Limestone

Presidential Palace'a Lymra Limestone

Presidential Palace’ın dış cephesi Finike Mermer’in Lymra limestone taşı ile süsleniyor

50 yıl öncesine kadar etrafı neredeyse çöllerle çevrili bir balıkçı kasabası konumundaki Birleşik Arap Emirlikleri bugün devasa gökdelenleri, alışveriş merkezleri, lüks otel ve restoranları, zengin bitki örtüsü ve sakin plajlarıyla adeta sıfırdan yaratılmış bir kent. Lüks inşaat projelerinin biran olsun durmadığı ülkenin yeni projesi ‘Başbakanlık Sarayı’nın dış cephesi Finike Mermer’in Lymra limsetone taşı ile taçlandırılıyor.

580 bin metrekare Lymra limestone
Ras al Akhdar Yarımadası üzerinde yer alacak olan Birleşik Arap Emirlikleri Kralı’nın yeni saray projesi için ilk başlangıçta 360 bin metrekare Lymra limestone taşı talep edildiğini belirten Finike Mermer Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Baysarı, “Projeye devam ederken ilaveler yapılmaya başlandı. Şuanda yapılan çizimlere göre toplam 580 bin metrekare Lymra Limestone taşı kullanılacağı tahmin ediliyor” dedi. 150 hektar alan üzerine kurulacak olan ve bir çok VIP kulisleri, bakanlar kulisi, meclis ve yemekhane binaları içerecek saray projesine 8 ay önce başladıklarını belirten Baysarı, çalışmalarının yaklaşık 1,5 yıl sonra tamamlanacağını söyledi.

Gökdelen projesi
Birleşik Arap Emirlikleri projesi dışında aynı zamanda Almanya’nın Frankfurt şehir merkezindeki Taunusturm gökdeleninde de Lymra limestone taşının tercih edildiğini söyleyen Baysarı, “ 4 ay önce başlanan projenin hemen hemen üçte ikisi tamamlandı ve kalan miktarı da 2 ay içerisinde teslim edeceğiz. Bu projede toplamda 4500ton blok kullanılacak” dedi.  Taunusturm’un doğaya duyarlı LEED Platin Sertifikalı bir bina olduğunu da dikkat çeken  Baysarı, çevre dostu bu kulenin yağmur sularını toplayarak içilebilecek kaliteye getirebileceğini ve kullanacağı enerjinin bir kısmını da kendinin üretebileceğini sözlerine ekledi.

Neden Lymra limestone?
“Taşımız rengi(beyazlığından) ve homojenliğinden dolayı her iki projede de mimarların ve proje sahiplerinin dikkatini çekti” diyen Baysarı şöyle konuştu: “Bunların dışında, bu kadar büyük projelerde taşımızın onaylanması ocağımızdaki rezervin yeterliliği, firmamızın üretim kabiliyeti, uzmanlığı ve en önemlisi müşterilerimize firma olarak sergilediğimiz dürüst, isteklerine duyarlı olmamızla Finike Mermer’in prestijli projelerde tercih edilmesi mümkün olmuştur.”

Dürüstlük ilkesi
Projelerde en önemli noktanın, dürüstlük ilkesi olduğunun altını çizen Baysarı, “ Müşteriyi ilk önce taşınızı almaya değil dürüst olduğunuza ve ürettiğiniz malın arkasında olduğunuza ikna etmeniz gerekiyor. Bunu başardıktan sonra zaten pazarda markalaşmaya başlıyorsunuz ve projeler kendiliğinden size gelmeye başlıyor. Birde böyle bir çalışma yapmaya başlamadan önce hedef pazarlarınızı ve taşınızın daha çok hangi pazarlara ve hangi segmentlere uygun olduğu iyi tahlil edilip o yöne yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Finike Mermer hakkında
Finike Mermer’in kuruluş aşaması ile ilgili bilgi veren Selçuk Baysarı şunları söyledi: “1992 yılından itibaren Finike İnşaat ve Tic. Ltd. Şti. olarak inşaat, hazır beton ve ziraat sektörlerinde faaliyet gösteren firmamız 2002 yılında madencilik sektöründeki boşluğu görerek mermer sektörüne Finike’de açtığı Lymra limestone ocağı ve fabrikası ile giriş yapmıştır.  2007 yılından itibaren mermer sektörüne yoğunluk veren firmamız hızlı bir şekilde yatırımlarını yönlendirerek ve şirketlerini Finike Mermer markası altında toplayarak mermer sektöründeki yerini almıştır. Firma olarak 2013 yılı için en büyük hedefimiz, işlenmiş üretimimizi ve ürün çeşitliliğimizi arttırarak daha fazla projede yer alarak ürünlerimizi Dünya piyasasına sunmaktır.”

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI