20 Eylül 2018 Perşembe

Yeryüzünün Gizemli Yeri Kayakapı, Doğaltaşlarla Can Buluyor

Yeryüzünün Gizemli Yeri Kayakapı, Doğaltaşlarla Can Buluyor

Haber: Şehriban ÇİMEN

Tarihin, uçsuz bucaksız manzara ile buluştuğu yere yolculuk yapmaya hazır mısınız? Rotamız Kapadokya....Kapadokya bir rüya. Gördüğün anda nefesini kesiyor. Bu dünyadan değil gibi sanki. Benzersiz güzelliklere sahip olan Kapadokya’nın başkenti Ürgüp’ün ilk yerleşim merkezlerinden olan ve "Ağalar Mahallesi" olarak tanımlanan Kayakapı Mahallesi ise eski görkemli günlerine Kayakapı Premium Caves – Cappadocia adı altında geri döndü. UNESCO ve Dünya Kültür Mirasi Merkezi tarafından desteklenen Kayakapı Mahallesinde, yüzlerce kayadan ve tarihi yapıdan oluşan Kayakapı Premium Caves'in eşsiz doğal taş uygulamaları Taşanlar Mermer'e ait.

3500 metrekare doğal taş

Dünyada bir mahalleyi restore edip burayı Yaşam Alanı + Otel’e çeviren başka bir proje var mı bilmiyoruz... 200 dönümden daha fazla bir alanda kurulmuş olan, bünyesinde 1500’e yakın kayadan oyma oda (kayadam) ile 230 yıkılmış/yarı yıkılmış ev bulunan ve geçmişte “Ağalar Mahallesi” olarak tanımlanan Kayakapı Mahallesi yani Kayakapı Premium Caves ile geçmişe dokunuyorsunuz. “Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi” ile hayat bulan Kayakapı doğal dokusunu bozmadan Türkiye'nin doğal taşları ile değerine değer kattı. Taşanlar Mermer sahibi Erhan Taşan'dan aldığımız bilgiye göre bu projede 3500 metrekare Türk doğal taşı kullanılmış. Otel sahibi Musta Dinler tarafından projede tercih edilen taşlar ise, Onyx, emperador light, krem beji, mosaic ve traverten.

Doğal taş kaplama kuvetler

'En iyi 25 Otel - Dünya 24'üncülüğu, 'En iyi 25 Otel - Avrupa 8'inciliği', 'En iyi 25 Otel - Türkiye 1 'inciliği', 'En iyi 25 Lüks Otel - Dünya 12'nciliği1, 'En iyi 25 Lüks Otel - Avrupa 1 'inciliği' ve 'En İyi 25 Lüks Otel - Türkiye 1 'inciliği bulunan muhteşem otelin odaları, eski muhtar kayıtlarından bulunmuş Kunduracı Fehmi Evi, Boyacı Muhsin Evi gibi aslına uygun olarak isimlendirilmiş. Oda banyolarında bulunan küvetlerin doğal taş kaplama ( mosaic) olduğunu söyleyen Erhan Taşan, banyolarda onyx, emperador liğht, krem beji, mosaic, traverten, oda zeminlerinde ise traverten (eskitme,patineli) kullanıldığını söyledi.

Aslına uygun restore ediliyor

Projenin Ürgüp için çok özel bir yer olduğunu ifade eden Erhan Taşan, “Burası tamamen kaya oyma mağaraların olduğu, eski Ürgüp'ün yaşanıldığı bir yer. Afet bölgesi ilan edilip yıllar öncesinde boşaltılan Kayakapılar, günümüzde her türlü güçlendirme tekniği kullanılarak tamamen aslına uygun restore edilmeye devam ediliyor. Dolayısıyla odalar da farklı farklı konseptler uygulandı. Genel olarak bakacak olursak projede doğallığın ön planda olduğu konsept anlayışı hakimdi” dedi.

Hedef yurt dışı projeleri

Kapadokya'nın doğal güzellikleri ve tarihiyle çok özel bir bölge olduğunu, butik otellerin tamamının kayadan oyma mağaralardan, eski evlerden ve konaklardan oluştuğu belirten Erhan Taşan şöyle konuştu: “Yaklaşık 20 yıldır mermer sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Değerli babam Hüsnü Taşan'ın girişimiyle Ürgüp'te 100 metrekarelik bir atelyede mutfak tezgahı, pencere denizliği yaparak sektöre adım attık. Uzun yıllar tezgah basamak döşeme vb işler yaptık. Son 10 yıldır turizm sektörüne ağırlık verdik. İlk önemli otel projemiz Antalya Belekte Kempinski The Dome Otel iydi. Bu proje bize çok şey öğretti. Bu projeden sonra Kapadokya'daki butik otellerde mermer ve travertenin çok az hatta kullanılmadığını farkettik. Kapadokya doğal güzellikleri ve tarihiyle çok özel bir bölge. Buralarda dokuyu bozmamak için en uygun malzeme olan traverten ve mermer kullanımını yaygınlaştırdık ve otellere ayrı bir değer kattık. Özellikle banyo tasarımlarını ve uygulamalarını yaptığımız oteller dünya çapında önemli ödüller aldılar, bu bizim için gurur verici.” Firma olarak 2014'te son teknoloji makinalara ciddi yatırımlar yaptıklarının söyleyen Taşan, “Türkiye'de kullanımı yaygın olmayan 7eksen 3 boyut işleme yapabilen robotumuz faaliyete geçti. Bu makinamız ile mimarlarımızın sanatsal çalışmalarındaki en önemli çözüm ortağı olduk. Heykel, sütun, sütunbaşı, küvet ve lavabo üretimleri yapıyoruz. Şimdi yurtdışındaki projerde yer almak için vargücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI