20 Ekim 2018 Cumartesi

Asrın projesi 'Turkish Stone Center'

Asrın projesi 'Turkish Stone Center'

Çin'in mermer ticaretinin yüzde 82'sinin yapıldığı Shuitou şehrinde hayata geçirilen 'Turkish Stone Center' projesi ile 365 gün boyunca Türk doğaltaşları sergilenecek. Eşi benzeri olmayan projeyi 'Asrın Projesi' olarak tanımlayan Projenin Kurumsal Pazarlama Müdürü Fatih Sait Bozgeyik

Merkezimiz 250.000 metrekarelik Ao Sheng taş pazarının şimdilik 12. 800 metrakaresini kapsıyor.

Talep yoğunluğuna göre 250.000 metrakarelik alana yayılabilecek esnekliğe sahip. 365 gün fuar konseptinde showroom merkezi projemizi hayata geçirdik. Yıl boyunca açık olacak 12. 800 metrakarelik showroom alanında 300 seçkin Türk firmasanın taşları sergilenecek. Çin'deki ithalatçı firmalar mimarlar ve proje firmaları ile Türk üreticilerin direkt irtibat kurmasını sağlayacak.. Bütün Türk doğal taşlarının aynı çatı altında toplanması, Çin ve dünyanın her yerinden gelen alıcıların bütün numuneleri bir arada bulup ocaklar ile alıcıların daha rahat buluşmasını amaçlıyoruz” dedi.

Sektörde büyük bir yankı uyandıracak yatırıma imza attıklarını söyleyen Kurumsal Pazarlama Müdürü Fatih Sait Bozgeyik projenin hayata geçiriliş süreci, hedefleri, projeye katılım şartları ile ilgili tüm bilgileri dergimize anlattı.

 1. Firma olarak ne gibi hizmetler veriyorsunuz? 2015 yılında Xiamen Shuitou da kurulan Turkish Stone Centre projesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu proje ile neleri hedefliyorsunuz?

Çin’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen büyük alıcılar ile Türkiye’deki ocakları buluşturuyoruz ve Türk doğal taşının en iyi bir şekilde lanse edilmesini sağlıyoruz. Turkish Stone Centre projesi çerçevesinde sunduğumuz hizmetlerden başlıcaları şunlardır:

-Mimar ve projeciler için çalışma ve uygulama alanları

-Taş sergi alanı

-Mimarlar için ücretsiz yemek ve Türk kahvesi ikramı

-Mobil uygulama ve QR kodu sistemi

-Katılımcı firmaların taşlarının tanıtımı için personel desteği

-Katılımcılar için istenildiği şekilde dizayn edilebilecek uygulamalı stand hazırlanması

-Her standa katılımcı firmaların reklamlarının bulunacağı tv, katalog ve broşür desteği

Firmamız, Pasifik’teki ilk yatırımını, 1998 yılında kuyumculuk sektöründe Tayland in baskenti Bangkok’ta gerçekleşti. Çin’deki faaliyetlerimiz de 2004 yılında başladı. 2013 yılında Hong Kong’ta ithalat ihracat ve organizasyon amaçlı şirketimiz kuruldu. 2015 yılında ise Xiamen Shuitou’da Turkish Stone Center projesini hayata geçirdik. Çağrı Company Limited ve Aosheng Group birlikteliği ile Shuitou’da dünyada ilk defa birçok ürünün yıl boyu sergileneceği TSC projesi başladı. Çin'de bulunan müteahhit, projeci, mimarlar ve Ao Sheng gruptan gelen Türk doğal taşını daha iyi tanıma ve yeniliklerden haberdar olma talebi üzerine harekete geçip, Çin, Türkiye ve Amerika’daki benzer projeleri araştırdık. Türkiye'deki ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan sektör duayenleri ile yapmış olduğumuz fikir ve görüş alışverişi neticesinde 365 gün fuar konseptinde showroom merkezi projemizi hayata geçirdik. Bütün Türk doğal taşının aynı çatı altında toplanması, Çin ve dünyanın her yerinden gelen alıcıların bütün numuneleri bir arada bulup ocaklar ile alıcıların daha rahat buluşmasını amaçlıyoruz.

 1. Showroomuz kaç metrekare alan üzerine kurulu? Proje konsepti belirlenirken nelere özen gösterdiniz?

Merkezimiz 250.000 metrekarelik Ao Sheng taş pazarının şimdilik 12. 800 metrakaresini kapsıyor. Talep yoğunluğuna göre 250.000 metrakarelik alana yayılabilecek esnekliğe sahip. Fuar ve showroom konseptlerini harmanlayıp mimarlardan alınan fikirler ışığında doğal taşları en ince detaylarına kadar inceleyebileceği uygulamalı olarak görebilecekleri ve çalışmalarını daha rahat yapabilecekleri, 3 ya da 4 günlük fuardan ziyade yıl boyu uygulamalı standlarının bulunabileceği bir fuar konsepti oluşturduk.

 1. Bu proje için neden Çin'i tercih ettiniz?

Bir çok sektörde olduğu gibi mermer sektöründe de Çin dünya ticaret merkezi olarak kabul edilir. Türk mermerinin en büyük alıcısı Çin, bu ihtiyacının % 82 sini Türkiye’den karşılıyor. Çin’de ise Shuitou’daki Ao Sheng taş pazarı ilk akla gelen yer ve mermerde dünyanın doğal taş merkezi olarak Shuitou kabul ediliyor.

Bir sonraki proje bölgesi için Yunfu'yu düşünüyoruz”

 1. Yeni bölgelerde de showroom açmayı planlıyor musunuz? Bundan sonra ki projeniz, hedefiniz nelerdir?

Şu anda TURKISH STONE CENTER projesinin ilk ayağı Shuitou’daki showroom merkezi. Başka ülke ve bölgelerde şubelerimiz yok, fakat proje araştırmalarımız var. TURKISH STONE CENTER projesi büyüme, gelişme ve devamlılık konusunda karar odaklı bir proje. Bir yandan Shuitou’daki açılışımız yaklaşırken diğer yandan yeni bölge ve pazar araştırmaları yapmaktayız. Ekiplerimiz hem Türkiye, hem de Çin ve Amerika’da Pazar araştırması yapıp raporlar gönderiyor.Bir sonraki proje bölgemizi Yunfu’da düşünüyoruz katılımcılarımıza projemiz hazır olunca sunacağız talep görürse hemen işlemlere başlayacağız. Hindistan ve Amerika’da da TSC projesini hayata geçirmek hedeflerimiz arasında.

 1. Bünyenizde toplam kaç farklı doğaltaş var?

Türkiye doğaltaş kaynakları bakımından çok zengin bir ülke. Bugünkü temposuyla dünya mermer tüketimini 80 yıl daha karşılayabilecek düzeyde. Çeşit bolluğu açısından pazar şansı çok yüksek bir ülke. Bizim amacımız dünya mermer rezervi bakımından önemli bir yeri olan ülkemizin 400’e varan renk doku ve kalitesine sahip mermer çeşitlerinin tamamının tek çatı altında toplanmasıdır.

 1. Sergilenen taşların tamamı Türk taşı mı?

Sergilenen ve tanıtımının yapılacağı taşların tamamı Türk doğaltaşına özgün olacak. İthal taşların sergilenmesi şu anda planlarımız arasında bulunmamaktadır. Tamamen millî bir proje olarak düşünülebilir.

 1. Faaliyete geçtiğiniz günden bugüne ne gibi değişimler, gelişimler gösterdiniz? Sektörden nasıl tepkiler aldınız?

Gerek Amerika, Çin ve Türkiye’de yaptığımız araştırmalar, gerekse katılımcı firmalar ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan mimarlar ile yapmış olduğumuz fikir alışverişleri ışığında, alışılagelmiş dünya ticaret merkezleri ve fuar alanlarının dışında daha çok mimarlara hitap eden, ziyaretçilerin rahat edebileceği uygulamalı yaşam merkezi konseptini geliştirdik. Plaka sergisindense 365 gün uygulama sergisi şeklinde bulunacak. Görüşmelerde bulunup sunumlar yaptığımız sektör duayenlerinden takdir ve tebrik mesajları aldık. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti.

 1. Projenizin tanıtımı için ne tür etkinliklerde bulundunuz?

Projemizin Türkiye’deki tanıtım faaliyetlerine yaklaşık bir aydır devam etmekteyiz. Sektörel dergi reklamları, saha tanıtım ekipleri, tanıtım videoları, sosyal medya hesapları, yurt dışı fuarlarda yer alma Çin ve Türkiyede bulunan ofislerimizde sunum ve tanıtım organizasyonları gerçekleştirmek gibi yollara başvurduk. Tanıtım ve reklam bölümünün Çin ayağında ise çeşitli şehirlerde 100 adet büyük billboard kiralayıp bayraklarımızın asılması ve Çin’in yerel dizi, film ve medya organlarına sponsor olup Türk doğaltaşının ve TSC merkezinin reklam ve tanıtımının yapılması gibi tanıtım organizasyonlarımız da olacaktır.

 1. TSC merkezinde ne gibi destek imkanları sağlayacaksınız?

-Çin’de bulunan anlaşmalı firmalar aracılığı ile katılımcı firmalardan alınan bloklar ile uygulamalı standın ekonomik bir maliyet ile kurulması.

- Numune gönderimlerini anlaşmış olduğumuz uluslarası lojistik firmalar sayesinde düşük maliyetlerle kapıdan alınıp Çin’deki showroomlara kurulmasına kadar olan süreci organize edecek ekibe sahibiz.

-Kurumsal kimlik oluşturma ve tanıtım videosu hazırlanmasında reklam desteği.

-Görsel destek olarak katalog, dergi, vb. dökümanların hazırlanmasında yardımcı olmak.

- Her firmanın standında bulunacak ve kendi tanıtım videolarının gösterileceği tv desteği sağlanacak.

- Merkezimizin daha canlı ve cazip bir hale gelebilmesi için Çinli mimar okullarında okuyan son sınıf öğrencilerine staj yapabilme imkanı sağlanacak.

- Yılın belli dönemlerinde tanınmış mimarların konferans, seminer ve senpozyum organizeleri.

-Yılda en az 4 defa geniş çaplı fuar düzenlenmesi. Çin’in alıcı firmaları ve katılımcı Türk ocaklarına davetiyeler gönderilerek onları buluşturma organizasyonları düzenlenilecek.

 1. Kimler katılabilir? Katılma şartları nelerdir nasıl katılınabilir?
  Açık faal çalışan, ocağı olan veya ocaklar ile anlaşmalı aracı firmalar katılabilir. Bir telefon ile 15 dakikada yer seçebilir bize blok veya plaka vererek uygulamalı showroom yaptırabilir. Daha ekonomik daha pratik yollar ile 15 dakikada yer ayırtıp Çin’de showroom açma imkanı sağlıyoruz.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI