20 Ekim 2018 Cumartesi

Taşanlar Mermer ile Doğaltaşın Ruhuna Dokunun

Taşanlar Mermer ile Doğaltaşın Ruhuna Dokunun

Kapadokya Bölgesinde bünyesinde 11. yüzyıldan kalma Bizans Ortadoks Kilisesi'ni barındıran tek otelen olan Gamirasu Cave Hotel'in doğal taş uygulamaları, Taşanlar Mermer imzası taşıyor.

Yanardağların yeryüzüne armağanı Kapadokya’nın Ürgüp yakınlarındaki Ayvalı Köyü'ndeyiz.... Bu el değmemiş köy içinde Bizans döneminde ve 1000 yıl öncesine kadar inziva manastırı olarak kullanılmış olan Kapadokya’nın en gizemli, en özel otellerinden biri Gamirasu Cave Hotel, mağara içine oyulmuş odaları ve fantastik atmosferi ile konuklarını ağırlıyor. Böylesine özel bir otelde başarılı doğal taş uygulamaları ile tanınan yine özel bir firma olan Taşanlar Mermer'in imzasını görüyoruz.

1900 metrekare doğal taş
Yedi eski ev ile bir manastırın restore edilmesiyle oluşan Gamirasu Hoteli, tarihi ve yapısıyla uygun olarak Türk doğal taşları ile değerine değer kattı. Projede 20 yıldır doğal taş sektöründe faaliyet gösteren ve özellikle banyo uygulamaları ile ödüller kazanan Taşanlar Mermer'in farkını hissetmemek mümkün değil. Gamirasu'da ithal taş kullanmamaya özen gösterdiklerini söyleyen firma sahibi Erhan Taşan projede yaklaşık 1900 metrekarelik doğaltaş kullanıldığını belirtti.

7 farklı doğal taş
Rüzgarla birlikte kulaklarınıza eski medeniyetlerin seslerinin çalındığı Kapadokya bölgesinde, bünyesinde 11. YY'dan kalma Bizans Ortadoks Kilisesi barındıran tek otelen olan Gamirasu'da o zamanın Rahiplerinin inzivaya çekildiği hücreler, artık oda olarak kullanılıyor. Bu odalar ve banyoları ise Türk doğal taşlarının eşsiz güzelliğiyle dikkat çekiyor. Bölgenin ilk kaya oteli olarak 1999 yılında hizmete açılan, 35 adet mağara odadan oluşan Gamirasu Otel'inde 7 farklı doğal taş ile döşendi. Projenin banyolarında; Oniks, Muğla Beyazı, Emperador Light, Bursa Beji, mosaic, traverten tercih edilirken, oda zeminlerinde traverten (honlu, patineli), açık alan ve teraslarda ise eskitme traverten kullanıldı.

Hedef yurt dışı projeleri
Kapadokya'nın doğal güzellikleri ve tarihiyle çok özel bir bölge olduğunu, butik otellerin tamamının kayadan oyma mağaralardan, eski evlerden ve konaklardan oluştuğu belirten Taşanlar Mermer sahibi Erhan Taşan şöyle konuştu: “Yaklaşık 20 yıldır mermer sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Değerli babam Hüsnü Taşan'ın girişimiyle Ürgüp'te 100 metrekarelik bir atelyede mutfak tezgahı, pencere denizliği yaparak sektöre adım attık. Uzun yıllar tezgah basamak döşeme vb işler yaptık. Son 10 yıldır turizm sektörüne ağırlık verdik. İlk önemli otel projemiz Antalya Belekte Kempinski The Dome Otel iydi. Bu proje bize çok şey öğretti. Bu projeden sonra Kapadokya'daki butik otellerde mermer ve travertenin çok az hatta kullanılmadığını farkettik. Kapadokya doğal güzellikleri ve tarihiyle çok özel bir bölge. Buralarda dokuyu bozmamak için en uygun malzeme olan traverten ve mermer kullanımını yaygınlaştırdık ve otellere ayrı bir değer kattık. Özellikle banyo tasarımlarını ve uygulamalarını yaptığımız oteller dünya çapında önemli ödüller aldılar, bu bizim için gurur verici.” Firma olarak 2014'te son teknoloji makinalara ciddi yatırımlar yaptıklarının söyleyen Taşan, “Türkiye'de kullanımı yaygın olmayan 7eksen 3 boyut işleme yapabilen robotumuz faaliyete geçti. Bu makinamız ile mimarlarımızın sanatsal çalışmalarındaki en önemli çözüm ortağı olduk. Heykel, sütun, sütunbaşı, küvet ve lavabo üretimleri yapıyoruz. Şimdi yurtdışındaki projerde yer almak için vargücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI