20 Ekim 2018 Cumartesi

Antik Kentte IŞIL'dayan Proje

Antik Kentte IŞIL'dayan Proje

Haber: Şehriban ÇİMEN

Lidyalılardan Perslere, Büyük İskender’den Helen krallıklarına ve Romalılara kadar pek çok uygarlığın gelip geçtiği; Yunan, Roma, Bizans dönemlerinin yapı özelliklerini, bugüne kadar taşıyan Antik Kent, Side'deyiz. Bu sayımızda Hesychius’un sözlüğünde bahsettiği Narlar Kenti'nde muazzam bir otele konuk ediyoruz sizi. Tarihi en ince ayrıntılarına kadar yaşatacak Türkiye'nin antik kenti Side'de yer alan Side Star Elegance Otel, kentine yakışır doğaltaş uygulamalarıyla görenleri büyülüyor. İç Mimarlığını Gülden Şener'in üstlendiği projenin başarılı doğaltaş uygulamaları, Işıl Granit Mermer imzası taşıyor.

8000 m² doğaltaş
Akdeniz’in engin mavisinin yeşille buluştuğu noktada konumlanan Side Star Elegance'ın her noktasında doğal taşın ihtişamını hissetmek mümkün. 8 bin metrekare doğaltaşın kullanıldığı otele adımınızı atar atmaz doğaltaşın benzersiz güzelliği sizi karşılıyor.

16 farklı doğaltaş
Işıl ışıl parlayan lobi, merdivenler, restoranlar, Spa, zeminler, duvarlar.. Her noktası ayrı değer, ayrı doğallıkta olan Side Star Elegance'ta Volakas (Sezer Granit), Likya Light (Çavuşoğlu Mermer), Mystic Brown (Çavuşoğlu Mermer), Koyu Bej (Çavuşoğlu Mermer), İskenderun Siyah (Çavuşoğlu Mermer), Afyon Beyaz (Çavuşoğlu Mermer), Grey Onyx (Portsan Mermer), Gothic Grey (Portsan Mermer), Beyaz Onyx-Croscut (Akdağ Mermer), Armani (Adalya Mermer), Dalya Grey (Adalya Mermer), Hera Bej (Adalya Mermer), Azul Macubas Extra (Zirve Stone), Red Fantastico (Zirve Stone), Absolute Black (Granitaş) ve Tan Brown (Granitaş) olmak üzere 16 farklı doğaltaş kullanılmış.

Lobide Onyx şıklığı
Konukların otelle ilgili ilk izlenimleri genellikle lobiye adım atar atmaz oluşmaya başlar. İçmimar Gülden Şener bunu dikkate alarak Side Star Elegance'nin lobi bölümünde oniks kullanıma ağırlık vermiş ve zengin, bir o kadar da sıcak bir karşılama ortamına zemin hazırlamış. Işığıyla etrafı aydınlatan resepsiyon bölümüne uygulanan kabuk formlu ceviz kaplama panolar arasına gizlenen CNC desenli pano, otelin en dikkat çeken yerlerinden biri diyebiliriz. Lobi resepsiyon arkasında bulunan CNC uygulamalı panoda Beyaz Onyx (Crosscut)-Azul Macubas Extra Ve Onice Fantastico taşları kullanılarak sade ve modern bi tarz yakalanmış. Lobi bar bankosunda da Grey Onyx tercih edilerek bu alan içten ışıklandırılmış. Böylece oniksin üç boyutlu güzelliği ortaya çıkmış. Lobi ana zemin döşemesinde ise ağırlıklı olarak özel kesim Volakas kullanılırken, belli noktalarda Gothic Grey tercih edilmiş. Lobiden toplantı salonlarına inen müşteri merdivenlerinde de lobideki uyumu devam ettirmek adına Gothic Grey kullanılmış.

Mermer ve ahşabın muhteşem uyumu
6 farklı konsept salondan oluşan Ana Restoran alanında her bir salonda farklı renk tonları hakim olmuş. Ana restoran zeminde ve Alakart koridorunda Dalya Grey kullanılırken, döşeme içine Volakas mermerden CNC modüller yapılıp tavan izdüşümü zemine yansıtılmış. Ana restoranda bulunan ahşap kolon içlerine uygulanan Volakas mermerden yapılmış panolar, ahşap ve mermerin muhteşem birliktiğine bizi tanık ediyor.

CNC hakimiyeti
Otelin İtalyan Alakart zemininde 3 boyut efekti veren modül şeklinde CNC desen olarak İskenderun Siyah ve Afyon Beyaz kullanılmış. Süpürgelikler ve kolon kaplaması Volakas ile yapılırken Koyu Bej, Likya Light ve Mystic Brown taşlarının uygulandığı Osmanlı Alakart zeminin tamamına CNC döşeme yapılmış. Snack Barın tüm bankolarında Tan Brown granit, pastanede ise Armani ve Grey Onyx tercih edilmiş.

Natural tonlar
Doğaltaş uygulamalarıyla göz dolduran tesiste yaratılmak istenen modern ve lüks atmosfer WC bölümlerinde de kendini hissetiriyor. Natural tonların hakim olduğu genel tuvalet bölümlerinde tercih edilen taşlar, Volakas, Dalya Grey ve Armani. Toplantı salonları fuayelerinde ise Likya Light karşımıza çıkıyor.

Beyaz Onyx
Uzakdoğu mistik ikonlarının ve duru yaşam algısının kurgulandığı Spa bölümü de doğaltaşın hakim olduğu diğer alanlardan. SPA bölümünün girişinde bulunan S-P-A harfleri Beyaz Onyx ile yazılmış ve içi ışıklandırılarak ortama hareket katılmış. SPA Bölümünün geçiş söveleri,wc tezgahları,duş söveleri,duş eşiklerinde Absolute Black, yeni yapılan yatak bloğuna ait servis merdivelerinde ise Hera Bej taşlarının kullanıldığını görüyoruz.

Işıl Granit Mermer başarısı
Sektörde 14 yıldır bulunduklarını, Işıl Granit Mermer ismi ile 1 yılı doldurduklarını söyleyen Işıl Granit Mermer yetkilisi Mimar Işıl Taydaş, “Side Star Elegance, Side bölgesinde yapılan, her anlamda tarzı farklı diyebileceğimiz nadir oteller arasında. Böyle bir projeye firmamız olarak imza atmış olmamız bizim için çok büyük gururdur. Süre olarak kısa zamanda da böyle büyük ve güzel bir projeyi bitirmiş olmak firmamız için ayrı bir başarıdır. Mekanların genelinde özel kesim ebatlamaların, CNC desenlerin bulunması ve tüm bu imalatların kusursuz bir şekilde tamamlanmış olması bizim için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Klasikten uzak, modern tasarım
Bu projede klasikliğin dışına çıkılıp farklı taşların kullanıldığı bilgisini veren Işıl Taydaş, bölge içindeki diğer otellerden farklı bir tarzın yakalandığını söyledi. Mekanlarda genelde 1-2 çeşit taş kullanılarak sadelik ve şıklığın yakalandığını belirten Işıl Taydaş şöyle konuştu: “Proje tasarım aşamasında İç Mimar Gülden Şener ile birlikte çalışılıp temininde sorun yaşanılmayacak taşların kullanılmasına özen gösterildi. İç Mimar Gülden Şener'in kendine has bir çizgisi vardır. Her projesinde klasikleşmişin dışında farklı bir çizgi yansıtır. Bu projede daha çok modern çizgiler bulunmakla birlikte mekana uygun tasarımlar yapıldı ve keyifli bir atmosfer oluşturuldu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI