20 Eylül 2018 Perşembe

Doğal Taşta Vefa Örneği

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksek Okulu’nun konferans salonuna, emeklerinden dolayı okulun kurucu müdürü Prof. Dr. Faruk Çalapkulu’nun ismi verildi. Konferans salonuna isminin verildiğini öğrenen Çalapkulu duygu dolu anlar yaşadı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksek Okulu’nun 2011-2012 eğitim dönemi, düzenlenen mezuniyet töreni ile sona erdi. 105 öğrencinin diploma aldığı törende kuruluculuğunu gerçekleştirdiği okulun konferans salonuna adının verildiğini öğrenen Çalapkulu, okulun kuruluş sürecinde kendisine destek olan herkese teşekkür etti. Mezuniyet törenine Kaymakam Aydın Memük, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Köse, Prof Dr. İsmail Hakkı Bahar, Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Ulupınar, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yener Ülker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ruhi Gündoğdu, öğretim görevlileri ve veliler katıldı.

Sektör sizi bekliyor
Mezuniyet töreninde konuşan Çalapkulu, “1960lı yıllarda okulu kurmadan önce, iki tane sondaj makinemiz vardı. Derme çatma makinelerle su sondajı yapmak için uğraşıyorduk. Bu işin bir okulu olması gerektiğine her zaman inandım. Mermercilik bu okulun geleceği. Okulu kurduğumuzda 20 milyon doları bu ülkeye kazandırmak için kollarımızı sıvamıştık. Bu yıl ise 2 milyar dolar mermer ihracatına erişeceğimiz inancındayız. Hepinizin hedefleri olmalı. Bu hedefler sizi yeni geleceklere taşımalı. Sizi bekleyen çok iyi bir koşu yolu var. Buradan çıktığınız anda bu sektör sizleri bekliyor” dedi.

Tekniker açığı
Türkiye’nin en ciddi ihtiyaçlarından birisinin teknik eleman olduğunun altını çizen Çalapkulu, “Almanya’ya gerçekleşen göç ile ustalarımız, kalfalarımız kayboldular. Bu ülkenin teknikerlere, üretimi yönetecek ve götürecek kişilere ihtiyacı var.  Bu okulun kuruluş başlangıcı da tekniker ihtiyacını karşılamaktı. Almış olduğunuz eğitim ile birlikte sağlam adımlarla kaliteli üretimler yaparsanız, ülkemiz için faydalı kişiler olacağınıza hiç kuşkumuz yok. Okulumuzun da gerek maddi gerekse sosyal açıdan  Torbalı’ya çok şeyler kazandıracağı bir gerçek” şeklinde konuştu.

Sayın Çalapkulu’na minnettarız
“Meslek yüksek okulumuz olanakları ve akademik personeli ile Türkiye’de ki en üst meslek yüksek okullarından birisidir” diyen MYO Müdürü Prof. Dr.  Sacit Özer ise şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda akademik personeli, laboratuvarları, atölyeleri ile okulumuz kesinlikle daha üst seviyelere çıkacaktır. Hepimiz bunun gayreti içerisindeyiz. Ayrıca katkılarından dolayı Sayın Faruk Çalapkulu hocamıza minnettarız. O olmasaydı gerçekten şuan burada konuşuyor ve mezunlarımıza diploma veriyor olmazdık. Çünkü O, bu okulun kurulması, ayakta durabilmesi için canla başla çalıştı.”

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI