20 Ekim 2018 Cumartesi

50 Milyon Kişi İlk Adımı, Türk Mermeri ile Atacak

Dünyanın en önemli Havalimanı New York JFK’ın birinci terminali Burdur Bej Mermeri ile döşenecek. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç yılda 50 milyon yolcu trafiğine sahip bu havalimanının en yoğun bölümlerinden birinde Türk taşlarının kullanılacak olmasının, sektör açısından milyonlarca dolarlık tanıtım anlamına geldiğini söyledi

 

TSW: Türk Mermeri ile döşenecek New York JFK Havalimanı projesinden bahseder misiniz? Bu süreç nasıl gelişti?
A. E :Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan girişimleri ile dünyanın en önemli havalimanlarından biri olan New York JFK Havalimanı’nın yenilenme projesinde, Türk taşlarının kullanılmasına imkan sağladı. Kendilerine bu konuda çok teşekkür ederim. Ege Maden İhracatçıları Birliği ve JFK Havalimanı işleticisi arasında imzalanan protokolle, havalimanının 1 nolu terminali girişindeki 6 bin 700 metrekarelik bölümünde Burdur Bej Mermeri kullanılacak. Hibe edeceğimiz taşların nakliyesi ve döşemesi havalimanı yönetimi tarafından karşılanacak.

TSW: JFK Havalimanı’na hibe edilecek taşın sektörümüz için artıları nelerdir?
A.E: Yenilenecek New York JFK Havalimanı’nın Burdur Bej Mermeriyle döşenmesi Türk mermeri adına büyük bir tanıtım fırsatı getirecek. Yılda 50 milyon yolcu trafiğine sahip bu havalimanının en yoğun bölümlerinden birinde Türk taşları kullanılacak. Bu, milyonlarca dolarlık tanıtım anlamına geliyor. Toplam 1 milyon metrekare alana sahip 5 terminalden oluşan havalimanının diğer terminalleri de etap etap yenilenecek. Diğer etaplar için Türk taşlarının satışı konusunda görüşmeler devam ediyor. Projenin toplamında 40-50 milyon dolarlık taş temini olacağı tahmin ediliyor.

TSW: Havalimanı projesinde kullanılacak doğal taş ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
A.E : Türk doğal taş sektörü için büyük bir tanıtım anlamına gelen projede 13-14 milimetre kalınlığında 30,5 cm x 30,5 cm, çok açık renkte Burdur Bej Mermerinden yapılmış, taş üretimi fırınlamalı, arka yüzü fileli epoksili ve ön yüzü epoksili cilalı ve de birinci kalite olmak şartı ile toplam 6.700 metrekare fayans kullanılacak. Ayrıca havaalanına 3 tane anıt plaka hazırlıyoruz. Hazırlanacak plakaların üzerine, “Bu taşlar Türkiye’nin Burdur Bölgesindeki mermerlerinden imal edilip, JFK Havaalanına Ege İhracatçı Birlikleri tarafından hediye edilmiştir.”şeklinde teşekkür ifadesi yer alacak. 3 anıt plaka için özel bir dizayn yaptırmayı planlıyoruz. Bununla ilgili olarak Güzel Sanatlar Fakültesine haber verildi. Fakülteden teklifler alınacak.

TSW: 6.700 metrekarelik taşın hangi firmadan temin edileceği belirlendi mi?
A.E: Proje için kullanılacak 220 bin dolar değerindeki taşın hangi firmalardan karşılanacağı kesinleşmedi. Buraya tek bir yerden değil, bir firmadan en az 1.750 metrekare olmak üzere üç-dört farklı firmanın en güzel Burdur Mermeri’nden göndereceğiz. Konu ile ilgilenen  firmalar kapalı zarf içindeki tekliflerini birliğimize sundular. Sanıyorum ki önümüzdeki günlerde bu konu da netlik kazanacaktır. 2008 mortgage krizi sonrasında en büyük pazarımız olan Amerika’da ciddi bir düşüş yaşandı. JFK Havalimanı’nda sertliği, dayanıklılığı, rengi ile dünyanın tercih ettiği, iddialı taşımız Burdur Bej mermerinin döşenecek olması bizim için önemli bir referans kaynağı olacak. Bu proje sonrasında dünyada buna benzer büyük projelerde, bej mermerimizin kullanımının artacağını düşünüyoruz. Bunun orta vadede ihracat rakamlarımıza da yansıyacağına inanıyoruz.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI