20 Eylül 2018 Perşembe

Madenciliğin geleceği için çalışmalar başladı

Madenciliğin geleceği için çalışmalar başladı

 

Maden Platformu’nun Afyonkarahisar’da düzenlediği “Madenciliğin Geleceği İçin Çalışıyoruz” adlı çalıştayda madencilik sektörü sorunlarına ortak akılla çözüm aradı.

 

Madenciliğin geleceği için çalışmalar başladı

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, Türkiye Mermer Doğal taş ve Makinaları Üreticileri Birliği, Agrega Üreticileri Birliği, Seramik, Cam ve Çimento Ham Maddeleri Üreticileri Birliği, Ege Bölgesi Madenciler Derneği, Genç Maden İşletmecileri Derneği, Çanakkale Madenciler Derneği ve İç Anadolu Madenciler Derneği’nin oluşturduğu Maden Platformu’nun düzenlediği “Madenciliğin Geleceği İçin Çalışıyoruz” adlı çalıştay Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi.

 

Somut çözümler

Maden Platformu’nca Afyonkarahisar Güral Otel’de “Madenciliğin Geleceği İçin Çalışıyoruz” sloganıyla düzenlenen Madencilik Çalıştayı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, madencilik sektörünün modernizasyonu için destek olacaklarını kaydetti. Madencilik sektörünün ihracatının 1990 yılında 5 milyon dolar seviyesinde iken günümüzde 5 milyar dolar düzeyine geldiğine işaret eden Alaboyun, "İhracatını bu seviyede arttıran hiçbir sektör olmadı. Madencilik sektörü birlikte hareket etmesi halinde oluşacak sinerji ile sorunlarına daha somut çözümler geliştirebilir” diye konuştu.

 

Sorunlar artıyor”

TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk, "Son 4-5 yıl içerisindeki hummalı çalışmalara rağmen sorunlarımız ters orantıda büyümekte ve üretimle birlikte ihracatta da azalma olmaktadır. Gerek global, gerekse ulusal anlamda büyüyen sorunları çözemiyoruz. Bu çalıştayla sorunlarımızın çözümü için ilk adımı belki atmış oluruz. Bürokratik engellerin ortadan kalktığı bir ortamda üreticinin daha fazla yatırım ve daha fazla ihracat yapma imkânının sağlanmasını umut ediyoruz” dedi.

 

Güç ve ortak akıl vurgusu

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya; "Ege İhracatçıları Birlikleri 25 yıl önce kuruldu. Yalnızca ihracat birliği olarak algılandı ancak yüzde 90 üreticinin üyesi olduğu bir birlik olduğunu da ortaya koydu. 2 yıllık süreç içerisinde katkılar yapmaya gayret gösterdik. Ege İhracatçılar Birliği olarak şunun üzerinde duruyoruz. Eğer ocaklar çalışmıyor ise üretim yapılamıyor ise ihracatı nasıl artıracaksınız? Bu noktada birlik olarak ihracatla ilgili çalışmalarımızı hızlandırırken, üreticiler ile birlikte ne yapılması gerektiği noktasında da bizden önceki arkadaşlarımızda yüreğini ortaya koyarak çözümler üretme gayreti içerisinde olmuştur. Ben değil biz olmanın sektörümüze nedenli güç kattığını mecliste maden kanunu görüşmelerinde görmüş bulunmaktayız. Hiç bir STK'nın başlığı altında olmadan sorunlarımızı ve isteklerimizi kaleme aldığımız ortak bildiri neticesi aldığımız sonuçlar, bizlere ortak ses olduğumuz zaman neler başarabileceğimizi göstermiştir. Ben ibaresini ötelemeli ve bizi ötelemeyeceğiz çünkü bizde güç var, bizde ortak akıl var. Biz zaman zaman bakanlığı ziyaret ediyoruz amacımız bir şeyler koparmak değil birlikte neler yapabiliriz bunu ortaya koymaktır. Orman Genel Müdürlüğü, sektörün sıkıntı içerisinde olduğu bir dönemde bize yüzde 50 indirim sağladı. Yakın bir zamanda yine bir indirim uygulaması yapılması yönünde çalışmalar yaptığını da buradan sizlere duyuruyorum” diye konuştu.

 

Maden hayattır”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Atılgan Sökmen, maden sektörü platformu hakkında bilgiler vererek konuşmasına başladı. 2016 yılından önce planlanan platformun yılın başında vücut bulduğunu belirten Sökmen; "Çalıştayımızın amacı, sektörümüzün iki önemli kuruluşu olan maden ve ormancılık arasındaki iletişimi madencilerimizle bir bütün halinde kurmaktır. Madencilik insan hayatında olmazsa olmaz iki sektörden bir tanesidir. Diğeri ise tarımdır. Madencilik uygarlığın başlangıcındaki en önemli sektör olarak dikkat çekiyor. Ben bu nedenle biraz daha ileriye gidiyor ve maden hayattır diyorum. İnşallah bu birlikteliğimizle sektörün sorunlarını kısa sürede çözerek geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğimize inanıyorum” dedi.

 

Başarılı ihracatçılar ödüllendirildi
"Madencilik Çalıştayı" kapsamında Ege Maden İhracatçıları Birliği, Afyon'da yerleşik üyeleri arasında ödül töreni düzenledi. Ödül töreninde Afyonkarahisar ilinde en fazla ihracat gerçekleştiren Tureks GM Mermer Granit San. ve Tic. Ltd. Şti., Emek Mermer San. Tic. A.Ş., Şuayp Demirel İth. İhr., Kara Mehmet Mermer San. Tic. Ltd. Şti. ve Dervişoğlu Traverten İth. ve İhr. San. Tic. Ltd. Şti. firmalarına ödül verildi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun'a madencilik sektörüne verdiği desteklerden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI