20 Eylül 2018 Perşembe

Mali Kurul'da eksen kaydı konu başkanlığa uzandı

Mali Kurul'da eksen kaydı konu başkanlığa uzandı

Ege Maden İhracatçıları Birliği Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı'nda başkanlık konusu gündeme geldi.

 

Mali Kurul'da eksen kaydı konu başkanlığa uzandı

 

18 Nisan 2014 tarihinde iki listenin yarıştığı Ege Maden İhracatçıları Birliği Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkan Adayı olarak Arslan Erdinç'e rakip olarak Bayyurt Maden Yönetim Kurulu Başkanı Şener Bayyurt'un ismi geçiyordu. Son anda ki karar değişikliği ile Bayyurt'un yerine Mevlüt Kaya, başkan adayı oldu. İz-Ko Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya 267 oy alarak Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Mevlüt Kaya o dönem yaptığı açıklamada Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını 2 yıl sonra Şener Bayyurt'a devredeceğini söylemişti. Şener Bayyurt ise, “Yönetim Kurulu olarak öncelikle tecrübeli bir kişinin bize bir iki sene önderlik etmesine karar verdik. Bu isim de Mevlüt Kaya oldu. Mevlüt Kaya iki sene bize önderlik edecek ve daha sonrasında Başkanlığı çoğunluğu gençlerden oluşan bir yönetime bırakacak. Kaya'nın Başkanlık görevini sürdürdüğü bir-iki senelik zaman içerisinde biz de, projelerimizi ayağa kaldıracağız” demişti.

 

Başkan Kaya, “Onurum ve şerefim üzerine yemin ediyorum.”

İki yıllık süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve bahsedilen konular gündeme gelmeye başladı. Bir tarafta söz verilen başkanlık görevi devri, bir tarafta ise Mevlüt Kaya'nın başkanlığının devam etmesini isteyen sektör yetkilileri fikir ayrılıklarının yaşanmasına neden oldu. Mevlüt Kaya Mali Genel Kurul'da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Seçimler bittiğinde başkan adayı olan arkadaşımız Şener Bayyurt'un yerine ben geçtim. İki yıl sonra Şener Bayyurt adına çekileceğimi söyledim. Bu sözümün arkasındayım. Fakat iki yıllık süreç içerisinde gelinen bir nokta var. Benim tek başıma istifa etmem Şener Bey'i başkan yapmıyor. Benim iradem tek başına bunu sağlamıyor.

Burada hepinizin huzurunda söylüyorum, eğer Şener kardeşimizin başkan olması için en az altı tane oy verilirse, ben burada istifa edip, sizlerden helallik isteyeceğim. Eğer yoksa öyle bir sayı beni azad edin, bu yükü paylaşıp, benim üstümden alın. Bu yasal bir şey değil. Sizin iradeniz, talebiniz, burda da gerçekleşmeyecek. Ama hepinize şerefim üzerine söz veriyorum sizin bu talebinizi bir sonraki yönetim kurulunda, gerçekleştireceğim. Onurum ve şerefim üzerine yemin ediyorum. Burada bir sıkıntı olsun istemiyorum. Hiç kimseyi kırmak istemiyorum. Gelinen bu noktada eminim hepiniz sektör adına burdasınız, kimsenin burada çıkarı yok. İnanın bütün yüreğimle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 33 yıldır sektörde aranızdayım. Bir kişi çıkıp da sen bana bir lira zarar verdin, bilerek şu saygısızlığı yaptın diyemez. Özür dileyebilecek hatalarım oldu ama kimsenin onuru ile namusu ile şerefi ile oynamadım. Ben kendimi size teslim ediyorum. Teşekkür ederim.

 

Bayyurt: “Beklentim verilen sözün tutulmasıydı”

Söz konusu konuşmalarda ismi geçen Şener Bayyurt da söz olarak şunları söyledi : “İki yıl önce gerçekleştirilen Genel Kurulun Seçimine üç gün kala Mevlüt Kaya'nın önderlik yapması gerektiği söylenerek Mevlüt Bey, Başkan adayı oldu. Aslında biz bugün düzenlenen Mali Kurul toplantısına gelmek istemedik. Kimseyi davet etmedik. Arkadaşlarımıza da gelmeyin dedik ki ortam gerilmesin. Sektörün daha fazla gerginliğe ihtiyacı yok. Şuanda en büyük ihtiyacımız daha çok satış yapabilmek, daha çok para kazanabilmek, darboğazlardan çıkabilmek. Beklentim 2 senenin sonunda bu sözün tutulmasıydı. Arkadaşların büyük bir kısmı bize de oy verdi. Ve Mevlüt Bey tarafından yapılan açıklamaya istinaden de oy verenler oldu. Bu açıklama benim tarafımdan da yapılmış değil. Mevlüt Bey iki yıl sonra başkanlığı bana devredeceğini basın karşısında, televizyonlarda, gazetelerde birçok kez yaptı. O zaman bize oy veren arkadaşlarımıza da ciddi haksızlık oluyor. Dışarıya çok yansımasa da bu durum yönetimde ciddi bir çatışmaya neden oluyor. Burası bir seçim ortamı olmadığı için yönetim kurulunda kendi içimizde karar vermeyi çok daha uygun gördük.”

 

Taşpınar, “Egolarını bir tarafa bıraksınlar”

Mevlüt Kaya Başkanlığın'da yönetimin devam etmesini talep eden Taşpınar Mermer yetikilisi Ahmet Taşpınar şöyle konuştu: “Şahsi kavgalarla birlik yönetiminin sektörün huzuru bozuldu. Koltuk meraklısı arkadaşlarımız varsa, onları yönetim kadrosu içerisinde değerlendirirlerdi. Mevlüt Kaya bunu hazeruna getirdi. Burasının bir seçim ortamı olmadığını hepimiz biliyoruz. Fakat Sayın Kaya'nın almış olduğu bir sorumluluk var. İki yıllığına seçildiğini söyledi. İki yıl sonra bir arkadaşımızın lehine çekileceğini söyledi. Şuanda da o arkadaşımızın lehine çekilmesinin sektör için uygun olmayacağını düşündüğü için de bu yönetimin devamını ben de arzu ediyorum. Bir çok sektör arkadaşımız da Mevlüt Kaya'nın başkanlığının devam etmesini istiyor. Böyle bir ortamda birliğin kaosa sürüklenmemesi gerekmektedir. Diğer arkadaşlarımız da egolarını bir tarafa bıraksınlar. İki yıllık süreç çok çabuk geçen bir süreç. Biz kendilerini sektöre hizmet etsinler diye seçtik, kavga etsinler diye seçmedik. Lütfen sayın Mevlüt Kaya Başkanlığında bu yönetim devam etsin. Görev sürelerini tamamlasınlar. Diğer arkadaşlarımız da çok meraklılarsa hazırlarlar listelerini. Bu iki yıllık süreçte daha da tecrübe kazanırlar, tekrar aday olurlar.”

 

Eren, “Kavga etmek bize yakışmaz”

“Seçimlerde Mevlüt Bey'in tavsiyesi ile Başkan Adayımız Şener Bayyurt'tu. Seçime de biz bu şekilde hazırlandık. Seçime girmeden üç gün önce Mevlüt Bey, Şener Bey'in kendisine iki yıl önden Başkan olması için muvafakat ettiğini ve kendisini desteklememizi istedi” diyen Ege Maden İhracatçı Birliği üyesi Yaşar Eren ise, “Şener Bey böyle uygun gördüyse durumu kabul ettik ve tek yumruk olarak çalıştık. Biz kendi içimizde burada ifade ediliği gibi birbirimizi kırmadık. Böyle bir ekibin üyesi olduğum için de gurur duyuyorum. Neden olduğunu bilmediğimiz bir şekilde yönetim kurulunda alınmayan bir karar ile Bursa'da imza atan arkadaşlarımız bir toplantı yaptılar. Ve bu toplantıda Şener Beyin Başkan vekilliğinden düşürülmesine, yerine yeni bir arkadaşımızın seçilmesine karar aldılar. Ben bugün de söylüyorum bu karar, Bursa'da toplantı yapılma kararı olmadığı için geçersizdir. Ama biz bunu da içimizde tuttuk. Şener arkadaşımız da bu konuda sıkıntı yaratmadı. Bugüne geldik. İmzası olmayan arkadaşlarımın itham ve zan altında bırakılmasını, sanki bir şeylere gelmek için çaba sarf ediyorlar durumuna düşmelerini kabul etmiyorum. Sayın Başkanımız Mevlüt Bey'in seçim öncesi ve sonrası vermiş olduğu sözlerle ilgili bir durum söz konusudur. Bunun gereğini yapmak veya yapmamak kendisine düşmektedir. Görev yaparsak beraber sektör için destek vermeye de devam ederiz. Herhangi bir kavga gürültü yok, kavga etmek bize yakışmaz. Çünkü sektörün sorunlarını çözme bilinci ile hareket ettiğimizi söylemek isterim” diye konuştu.

 

Mevlüt Kaya'nın istifası kabul edilmedi

EMİB Mali Kurulu'nda istifa etmek istediğini söyleyen EMİB Başkanı Mevlüt Kaya'nın ardından, Divan'a Mehmet Hikmet Çelikkol, İsmet Pektaş, Ayhan Orhan, Zekiye Demirel, Selahattin Çınar ve Hakkı Aslan imzası ile gönderilen talep yazısında “Bugünkü verimli çalışmaların kesintiye uğramaması, başlatılan girişimlerin sonucunun alınabilmesi, Yönetim kurulu Başkanımız Mevlüt Kaya'nın özverili çalışmalarının devamını sağlamak ve çalışmaların kesintiye uğramaması için Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya'nın görevinin devamını talep ediyoruz” denildi.

 

Konuşmaların ardından, Divan Başkanı Faruk Çalapkulu şu açıklamayı yaptı: “Bu konuların görüşüleceği ve karara bağlanacağı yer yönetim kuruludur. Ancak hazerun bu konuda görüş beyan edebilir. Özgür iradesi içerisinde düşüncelerini söyleyebilir. Yönetim Kurulları da başkan seçme durumunda vekaleten başkan seçebilir. Tek dereceli seçimlerde olağan genel kurullar yetkilidir.”

Kaya EMİB çalışmaları hakkında bilgi verdi

Ekonomi Bakanlığının Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi ile firmaları bir araya getirdiklerini söyleyen Mevlüt Kaya, “Türk doğal taş sektörü muhteşem renk seleksiyonu ve kalitesiyle çok daha katma değerli üretim yapabilecek potansiyele sahip. Bu amaçla büyük projelerde Türk doğal taşının yer alması için yol haritası belirlemeye çalışıyoruz. Bu amaçla sektörde faaliyet gösteren 9 sivil toplum kuruluşunun ortak çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Madencilik sektörünün maliyet kalemleri arasında önemli yer tutan orman ruhsatlarında yüzde 25-30 bir indirimin gerçekleşmek üzere olduğunu dile getiren Kaya, “Orman Genel Müdürümüz İsmail Üzmez bu indirimle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, sizlerle paylaşabileceğimi söyledi" diye konuştu.

 

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI