20 Ekim 2018 Cumartesi

Mermerciler İtalya’dan yeni siparişlerle döndüler

Mermerciler İtalya’dan yeni siparişlerle döndüler

Türkiye 176 firma ile katıldığı fuarda beklenenin üzerinde ilgi gördü

 

Mermerciler İtalya’dan yeni siparişlerle döndüler

 

 

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu: “Eylül ayındaki doğal taş ihracatında görülen yüzde 1.73’lük artışa sevindik, Marmomacc Fuarından alınan siparişler ise gelecek için sektöre umut verdi”

 

İMİB’in, THY’den kiraladığı iki özel uçakla fuara giden Türk firmaları birlikte hareket etmenin kendilerine ayrı bir güç verdiğini söylediler

 

 

Bir süredir ihracatı gerileyen Mermer ve Doğal taş sektöründe hem ihracatta yaşanan 1.73’lük artış hem de İtalya fuarında alınan siparişler yüzleri güldürdü. Türkiye’nin 176 firma ile katıldığı fuarda hemen her firmanın yeni siparişler aldığı gözlenirken, önümüzdeki yıl fuara katılımın daha da artacağı vurgulandı.

Fuarın milli katılım organizasyonu üstlenen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Bir süredir sektörün ihracatında dış etkenlere bağlı olarak gerileme yaşanıyordu. Bu da sektörü sıkıntılı anlar yaşattı. Eylül ayında ihracatımızda yüzde 1.73 oranında bir artış yaşadık. Eylül’de 153 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Oran küçük görünse bile, bir süredir eksi hanelerden artıya geçmek moral verdi. Bunun yanında İtalya’nın Verona kentinde düzenlen Marmomacc Fuarı’nda gördüğümüz ilgi ve alınan siparişler bizleri sevindirdi. Fuara katılan tüm firmalar ilgiden memnun oldular. Firmaların tamamına yakını yeni siparişler aldılar. Bu önümüzdeki dönemde ihracat rakamlarına olumlu yönde yansıyacaktır” dedi.

 

THY’den iki uçak kiralandı

 

Bu yıl 52. Kez düzenlenen ve 50 ülkeden binin üzerinde firmanın katıldığı fuarda Türkiye, 50’si milli katılım, 52’si Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi programı (UR-GE) ve 74’ü de bireysel katılım olmak üzere toplam 176 firma ile yer aldı. Fuarın Türkiye adına milli katılım organizasyonunun gerçekleştiren İMİB, Türkiye’den katılımcılar için THY’den iki uçak kiraladı. İMİB ayrıca, maden ve doğal taş sektörünün en prestijli fuarlarından olan ve yaklaşık 60 bin ziyaretçinin gezdiği fuarda Türk doğal taşlarını tanıtmanın yanı sıra, 3 dilde hazırlattıkları afişlerle demokrasimizin de dimdik ayakta olduğu mesajını verdi.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI