20 Ekim 2018 Cumartesi

Eximbank’tan doğaltaş ve madencilere açık çek

Eximbank’tan doğaltaş ve madencilere açık çek

Maden ihracatçıları 238 ülkede tahsilat riskini Eximbank’a sigortalatacak


 

Eximbank’tan doğaltaş ve madencilere açık çek


 

Katma değerli ürün ihracatında Türkiye’nin lider sektörleri arasında yer alan maden ve doğaltaş sektörü, yaptığı ihracatta alacak riskini Eximbank’ın “Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası” ile ortadan kaldıracak.


 

Savaş, muhabir bankanın ödeme yapmaması, ithalatçı firmanın iflası gibi politik ve ekonomik birçok nedenden dolayı ihracatçıların tahsilatta sıkıntı yaşadıklarını anlatan Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat ihracatçılara, “Akşam kafanızı yastığa rahat koymak, rekabetçiliğinizi arttırmak, peşin çalışmak yerine ithalatçıya vade verebilmek için “Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası”nı kullanmanızı öneriyoruz” diye konuştu.


 

Riski binde 2-7 arasında maliyetle sigortalanıyor
Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen, Türk Eximbank Kredileri Bilgilendirme Semineri’nde konuşan Fırat, Türkiye’nin ihracatının yüzde 20’sini Eximbank olarak finanse ettiklerini, kredi hizmeti yanında dünya genelinde 238 ülkedeki ithalatçılarla ilgili ihracatçı firmalara enformasyon bilgisi verdiklerini ve riski binde 2-7 arasında maliyetle sigortaladıklarını anlattı.

Yüzde 100'e yakın garanti
Ermenistan, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kore dışında dünya genelinde bu hizmeti verdikleri bilgisini veren Fırat, “Eximbank’tan sigorta yaparsanız politik, ekonomik risklerden birinin gerçekleşmesi durumunda ihracat bedelinizin yüzde 90’ını garanti altına alıyorsunuz. Eximbank süreci tamamlayıp karşı taraftan tahsilatı yaptığında kalan yüzde 10’unu da masraflar çıkıldıktan sonra size iade ediyoruz. Yani yüzde 100’e yakın garanti altındasınız. 2014 yılında bu kapsamda 27 milyon dolar tazminat ödenmiştir” diye konuştu.

EMİB Başkanı Mevlüt Kaya'dan tavsiye
Dünya’da ekonomik krizlerin her zaman yaşandığını ve hiç umulmayan ithalatçıların iflas ettiğine şahit olduklarını belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, İhracatının yüzde 98’i bu ülkeye katma değer olarak dönen Madencilik ve Doğaltaş Sektörü mensuplarının 25 farklı Eximbank kredisinden kendilerine uygun olanlarını ve “Kısa Vadeli İhracat Kredi Sigortası”nı kullanmalarını tavsiye etti.

Daha fazla müşteri daha fazla döviz
“Madencilik ve doğaltaş sektörü, Eximbank’ın ihracatçılara sağladığı olanakları bugüne kadar çok az kullandılar” şeklinde konuşan Kaya, “Eximbank’ın sağladığı avantajlı hizmetlerden yararlandıkları takdirde maden ve doğaltaş ihracatçılarımızın hem rekabetçilikleri artacak, hem daha fazla müşteriyle çalışma fırsatı bulacaklar ve ülkemize daha fazla döviz kazandıracaklar” diyerek sözlerini noktaladı.


 


 


 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI