20 Ekim 2018 Cumartesi

Beyazın asaletine tanık olmak için ilk rota Gençler Mermer

Beyazın asaletine tanık olmak için ilk rota Gençler Mermer

 

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde 1988 yılında kurulan Gençler Mermer, yatırımlara hız kesmeden devam ediyor.

 

 

Beyazın asaletine tanık olmak için ilk rota Gençler Mermer

 

Gençler Mermer yeni ürünleri beyaz renkli 'Bianco White'ı pazara sundu. Taşın ilk pazarı ise Ortadoğu oldu.

 

Modern fabrikası ile sektöre ciddi katkılarda bulunan Gençler Mermer Bursa İli Mustafakemalpaşa ilçesi Soğucak köyü mevkiinde bulunan beyaz ocağını 2016 yılının Eylül ayında faaliyete açtı. Böylece firmanın toplamdaki ocak sayımız yediye ulaştı. Ocak yatırımı gerçekleştirirken öncelikli kriterlerinin rezerv miktarı, ocağın işletilebilirliği ve piyasada bulacağı değer olduğunu vurgulayan Gençler Mermer Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Çelikten, “Bunun yanı sıra ocağın hedef pazarımıza uygunluğu, merkez fabrikamıza olan uzaklığı, işletme tesisimizdeki makinelere uygunluğu diğer kriterlerimizin arasındadır” dedi. Önümüzdeki yıl ocak makineleri yatırımlarında ve akabinde yeni saha araştırmalarında bulunacaklarını belirten Çelikten, “İşletmenin iç dinamikleri krizleri aşabilecek seviyede ise yatırım hem firma için hem ülke için atılması gereken adımdır” diyerek yeni ocakları ve pazarlarla ilgili son bilgileri dergimize anlattı.

 

Geniş ürün gamı

Gençler Mermer Eskişehir Dalya ocağında Dalya Beige, Dalya Rose ve Dalya Golden Rose

Antalya Ocaklarında Sultan, Sultan Light, Honey, Honey Light, Onterial ve Green

Muğla Ocağında Silver White ürünleri ile piyasada önemli bir yere sahip. Ürün gamına beyaz renkli taşı da dahil etmek isteyen firma 2016 yılının Eylül ayında ocak yatırımı gerçekleştirdi.

Firma Bursa'daki yeni ocaklarından elde ettikleri beyaz renkli ürünlerini Bianco White adıyla piyasaya sundu. Yeni ocaklarının 4.200.000 metreküp rezerve sahip olduğu bilgisini veren İrfan Çelikten, yeni ürünlerinin kısa bir sürede dış piyasada yer bulduğunu söyledi.

 

Bianco White'ın ilk pazarı Ortadoğu oldu

İrfan Çelikten, “2015 yılı ve 2016 yılı sektörel bazda gerilemenin olduğu yıllardı. Özellikle Çin'den yapılan alımların azalması doğal taş sektörünü geriletti. Firma bazında biz bu gerilemeden fazla etkilenmedik. 2015 yılı hedeflerimize ulaştığımız bir yıl oldu. 2015 yılında hedeflerimizden birisi olan Dalya ocağımızı da işletmeye aldık. Yine 2016 yılında ürün portföyümüze ihtiyacımız olan beyazı katmak üzere çalışmalarımızı hızlandırarak, Eylül 2016 itibariyle yeni ocağımız da işletmeye geçti. Taşımız beyaz renkli, kristalli, vein cut kesimi de olan bir taş olup, tüm projelerde ve birçok noktada kullanıma uygundur. Ortadoğu pazarında kısa zamanda yer bulan Bianco White Çin, Avrupa, Rusya, Amerika ve daha birçok ülkeye de hitap edecek bir üründür. Ürünümüzün 2016 yılı için planlanan yıllık üretimi 12000 metreküp, 2017 için ise 40000 metreküptür. Sonraki yıllarda müşteri taleplerine bağlı olarak üretim miktarı arttırılacaktır. Firma olarak yatırım kararı alırken elbette genel ekonomik verileri baz alıyoruz ancak şirket içi ekonomik verilerimiz uygun olduğu her dönemde yatırım yapmayı tercih ediyoruz” dedi.

 

 

Hedef yurtdışı pazarı

Özellikle Ortadoğu pazarında güçlü olduklarının bilgisini veren İrfan Çelikten, “İhracat rakamlarımız iyi durumda. Yeni taşımız Bianco White hem Ortadoğu pazarında hem de diğer pazarlarda iyi rakamlara ulaşacaktır. Irak, Suudi Arabistan, Umman, Libya, Dubai, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, İtalya ve daha birçok ülkeye ihracatlarımız devam ediyor. İç piyasa ile dış piyasa arasındaki oran ise yaklaşık olarak yarı yarıya diyebiliriz. Blok mermer olarak da Çin Cumhuriyeti, Arnavutluk ve Hindistan’a ihracatımız mevcut. Eskişehir Dalya Beige ocağımızdan ve Antalya Korkuteli ocağımızdan blok ihracatımız devam ediyor” diye konuştu. Yeni ürünleri ile yurt dışı piyasalarına girmeyi hedeflediklerini söyleyen İrfan Çelikten, “2016 yılını yurt içi İzmir Marble 2016 ve Bursa Blok Mermer fuarı ile tamamlıyoruz. 2017 yılını ise şubat ayı başında Hindistan, daha sonra İzmir, Çin ve Verona fuarları ile planlıyoruz” dedi.

 

 

Çine ihracattaki yavaşlamanın uzun sürmeyeceğini düşünüyorum”

Doğaltaş ihracatındaki düşüşe de değinen Çelikten şunları söyledi: “Sektörel olarak inişli çıkışlı yıllarımız geçmişte hep oldu, gelecekte de olacaktır diye düşünüyoruz. Çin'de kotaların düşüşü ile bir gerileme var. Mermer Çin'deki üretimde ve ihracatta önemli bir kalem dolayısıyla uzun sürmeyeceği görüşündeyiz. Diğer taraftan Hindistan kota uygulamasını kaldırarak sektörün önünü açtı. Çin'e alternatif olur ancak ihracat rakamlarında istenilen seviyelere ulaşması zaman alacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI