20 Ekim 2018 Cumartesi

Dubai'de Sıcak Fuar!

Dubai'de Sıcak Fuar!

Orta doğu'nun yıldız şehri Dubai'de ilk kez düzenlenen Middle East Stone Fuarı'na Türkiye'den 43 firma katıldı

18-21 Mayıs tarihleri arasında Dubai'de World Trade Center'da ilk kez düzenlenen fuarda herkesin ortak düşüncesi fuarın aşırı sıcakların başladığı tarihe denk gelmesiydi.

Expo için yapılanmanın devam ettiği Orta doğunun yıldız şehri Dubai'de ilk kez düzenlenen Middle East Stone Fuarı'na Türkiye'den 43 firma katıldı. Milli katılım organizasyonu Ladin Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen fuarda 42 firma milli katılım alanları içinde yer alırken Türk-Çin ortaklı Kuzey-Cihan firması da bireysel olarak yer aldı. Aynı tarihlerde yapı ve dekorasyon ürünleri üzerine düzenlenen fuarlar bütününün bir parçası olarak düzenlenen Middle East Stone Fuarı ilk kez düzenleniyor olmasına rağmen pek çok ülkeden katılımcıyı buluşturdu. Türkiye'nin yanı sıra Çin, İtalya, İspanya, Yunanistan, İran, Portekiz gibi ülkelerinde ilgi gösterdiği fuarda sayı olarak Türk firmaları lider oldu. Tek holde düzenlenen Middle East Stone Fuarı'na katılan Türk firmalarının yetkilileri, fuarın Mayıs ayında düzenlenmesinin Dubai için sıcakların başladığı bir zamana denk gelmesine neden olduğunu ve bu yüzden ziyaretçi sayısının etkilenebileceğini dile getirdi. Kasım ayı içinde düzenlenen BIG5 Show'da yeterli alan kalmadığı için doğal taş, mermer ve seramik için ayrı bir fuar yapma kararı alan fuar organizasyonu aynı tarihte Mobilya, Dekorasyon, Tasarım, Aydınlatma gibi sektörleri de ayrı hollere taşıyarak fuarı gezmeye gelecek proje sahipleri ve mimarların sayısını arttırmaya çalıştı. Türk katılımcıların fuar hakkındaki görüşü de ikiye ayrıldı. Bir kısım katılımcı fuardan beklediklerinin fazlasını bulduğunu dile getirirken bir kısım katılımcı da ziyaretçi açısından beklediği verimliliği bulamadığını ifade etti.

Türk katılımcılar:
Alimoğlu Mermer Afyon, Antalya Mermer, Asenka Mermer, Ataymer, Aytaş Akın, Başaranlar Mermer, Beden Mermer, BSC İnşaat, Çavdarlar Mermer, Çayboyu Mermer, Çiçekmersan, Dimer Mermer, Dinç Mermer, DN Mermer, Dünya Taş, Dünya Madencilik, Ekoltaş, Emek Mermer, Erdem Mermer, Erkılıç Mermer, Ermer Mermer, İltaş, İonic Stone, İvme Madencilik, Karamehmet, Kaynak Mermer, Luna Marble, Lütfi Takavcı, Mert Maden, Modülmer, Onur Madencilik, Öz-Can Mermer, Özçınar, Pınar Doğaltaş, Romer Mermer, Sesemak, Sirmersan, TMG Stone, Trabella Stones, Turan Bekişoğlu, Yeditepe Doğaltaş ve Yüce Madencilik Milli katılım içinde yer aldı. Türk-Çin ortaklı Kuzey-Cihan ise bireysel olarak fuara katıldı.

Katılımcıların Middle East Stone Hakkındaki görüşleri:

Fuar bizi tatmin etmedi
Engin Yıldız (Dimer Mermer):
2007'den bu yana Dubai'de fuara katılmıyorduk. Bu yıl deneyelim istedik ancak bize göre fuar ziyaretçi açısından tatmin edici değil. 2007'den sonra birkaç kez BIG5'e ziyaretçi olarak geliyordum. BIG5 ziyaretçi açısından bu fuardan daha iyi. Bu fuar Mayıs ayında değil daha erken veya yılın sonuna doğru olursa daha iyi olabilir. Sıcaklığında ziyaretçileri ciddi boyutta etkilediğini düşünüyorum.

Verimli veya verimsiz demek için erken
Mehmet Köse (Modülmer):
Fuara katılmamızın nedeni işlenmiş ürün pazarında var olan pazarı ülke açısından daha da genişletmek. Expo için yapılaşmanın devam ettiği Dubai'yi bu yüzden seçtik. Fuara asılnda iyi veya kötü, verimli ya da verimsiz demek mümkün değil. Görüşmeler yapıldı, notlar alındı. Birkaç proje sahibi ve mimarları ile görüşmelerimiz oldu. Ancak buraya gelip gezenler benzer ürünlere sahip pek çok firma ile görüşüp not alıyor, daha sonra da karar veriyor. Bu nedenle fuarın üzerinden bir süre geçtikten sonra geri dönüşler olabilir.

Biz olumlu görüşmeler yaptık memnunuz
Gamze Atay (Ataymer):
Dubai sadece kendi yerleşimi değil çevre ülkeleri de ilgilendiren bir fuar. Yani geniş ve zengin bir coğrafyaya hitap ediyor. Bu yüzden fuarın ziyaretçileri ilgili ve alıcı. Biz iyi ve olumlu görüşmeler yaptık. Önümüzdeki yıllarda da bu fuara katılmayı düşünüyoruz. Gelen ziyaretçilerin ithalatçı, depocu olmayıp proje sahipleri ve mimarlar olması bizim için önemliydi.

Fuarların tamamında bir düşüş söz konusu
Mehmet Sami Alimoğlu (Alimoğlu Mermer Afyonkarahisar):
Bu yıl katıldığımız fuarların tamamında ziyaretçi açısından bir düşüş olduğu gerçek. Yılın ilk 4 ayında ihracat rakamlarında da düşüş vardı. Çin'in yanı sıra diğer pazarlarda da sıkıntı var. Dolayısıyla ilk kez düzenlenen bir fuar için kıyaslama yapabilmek mümkün değil. Birkaç iyi geçen görüşmemiz oldu. Bu görüşmelerin devamını dönünce gerçekleştireceğiz. Ziyaretçisi az ama etkili bir fuar.

Projeler için geldik
Kemal Kılıç (Erkılıç Mermer): Burada Expo'dan dolayı bir çok uygulama işi var. Biz mermer satmanın ötesinde bu tür işler için buraya katıldık. Çok fazla sayıda da görüşmeler yaptık. Fuar sonrası kesinleşmesini beklediğimiz ciddi görüşmelerimiz oldu. Azerbaycan'da çok güzel uygulama işlerimiz oldu. Onların referansı bize olumlu yansıdı. Standımızda bulunan uygulama fotoğrafları proje sahipleri tarafından ilgiyle karşılandı.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI