20 Eylül 2018 Perşembe

Bu Fuar Sizce Ne Renk?

Bu Fuar Sizce Ne Renk?

Haber ve fotoğraflar/ Şehriban ÇİMEN-Ayhan ŞENER

İzmir Marble, İstanbul Natural Stone ve Afyon-Stone Tech Machinery derken nurtopu gibi bir fuarımız daha oldu.. Antalya Turkey Stone.. Antalya'da yeni bir doğal taş fuarının gerçekleşeceği haberi sektör tarafından duyulduğunda kimi firmalar bu fuarın gereksiz olduğunu, kimi firmalar ise fuara şans verilmesi gerektiğini söylemişlerdi. 28-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında Antalya Turkey Stone, ilk sınavını verdi. Fuarın sınavdan geçip geçmediğini gelecek yıl göreceğiz. Bize gelen sinyaller ise açıkcası biraz ortada.. Bir dönem dünya çapında olay yaratan 'Bu elbise ne renk?' diye tartışma yaratan paylaşımlar vardı.. Bakan herkes elbiseyi farklı görmüştü.. Turkey Stone Fuarı için de bunu söylemek mümkün. Firmalar ikiye bölünmüş durumda. Fuardan memnun olan da var bir daha fuara katılmayacağını söyleyen de.. Takdir sektörün.

Türkiye'nin yeni doğal taş fuarı 'Turkey Stone' ilk kez Antalya Expo Center'da 28-31 Mayıs tarihleri arasında yapıldı. Daha önceki yıllarda Antalya'da doğal taş fuarı organizasyonu gerçekleştirilmiş ancak uzun ömürlü olamamıştı.Yeni heyecan ve umutlarla organize edilen Turkey Stone, büyük beklentiyle gelenlerde hayal kırıklığı yarattı. Gözlemlerimize göre fuar özellikle ilk günü oldukça durgundu. Ziyaretçi yok denecek kadar azdı. Daha sonraki günlerde ise fuar şirketi tarafından getirilen Orta Doğu ağırlıklı alım heyetleri sayesinde fuar biraz hareketlendi. Bazı firma yetkilileri alım heyeti grubunda doğal taş sektörüyle ilgisi olmayan kişilerin de yer aldığını ileri sürdüler. İzmir MARBLE, Verona Marmamocc gibi fuarla bu fuarı kıyaslama gibi bir hataya düşmeyeceğiz elbette. Ancak bize göre fuar zayıftı. Belli başlı firmalar dışında çoğu firmalar standlarında sinek avladı desek yeridir. Fakat fuarın bazı noktalarında ki boş standlar göze çarpıyordu.. Organizasyon konusunda ise ufak tefek aksaklıklar olsa da Piramid Fuarcılığın çabasını, hissetmemek mümkün değil.

Fuar şirketinden alınan bilgiler
Fuar şirketinden alınan bilgilere göre Afganistan, Çin, Fas, İran, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye olmak üzere 8 farklı ülkeden 120 katılımcı fuarda ürünleri sergiledi. Tek holde gerçekleşen fuara 41 ülkeden ziyaretçi geldiğini belirten fuar şirketi, ziyaretçi sayısı ile ilgili bilgi vermedi. Fuarın ikinci gününden itibaren gelmeye başlayan yaklaşık 2000 profesyonel doğal taş alıcısının özel alım heyeti programı ile ağırlandığı fuar, toplam 20 bin metrekare alanda düzenledi. Firma 2016 yılında 52 ülkeden alım heyeti getirmeyi hedefliyor.

Olumsuz algıyı yok etmek için çalışıyoruz”
Doğal taş sektöründe hızlı bir gelişme olduğunu belirten Maden İşleri Genel Müdürlüğü Doğal Taş Mermer Dairesi Başkan Yardımcısı Selahattin Erdoğan, fabrikalar ve tesislerde çok büyük yenilikler olduğunu söyledi. Erdoğan, önceleri değerlendirilemeyen küçük boyutlu moloz olarak tabir edilen küçük blokların bugün gelişen teknolojiyle kullanılarak ekonomiye katkı sağladığını kaydetti. 2014 yılında doğal taş üretiminin 5 milyon metreküp olduğunu ifade eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “2014 yılında doğal taş üretimimiz 5 milyon metreküp, ihracatımız ise 7 milyon tona ulaştı. İhracatımız değer olarak 2.1 milyar dolar olmuştur. Doğal taş sektörümüzün üretim ve pazarlama yanı sıra Türkiye’nin tanıtımı konusunda da faydası vardır. Özelikle kamuoyunda zaman zaman olumsuz bir algı oluşturulmaktadır. Bu algıyı yok etmek adına çalışmalar da yapıyoruz.”

Üretimin ve ihracatın artması istikrarın göstergesi
Mermercilik sektörünün Antalya’da konuşulması gerektiğini söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “80 yıllık mermer ihtiyacını karşılayacak kadar rezervimiz var. 1994 yılında 60 milyon dolarlık ihracat rakamlarının şimdilerde milyarları geçtiğini düşündüğümüzde sektörün nereden nereye geldiğini görebiliyoruz. Özellikle son 12 yılda üretimin ve ihracatın artış göstermesi Türkiye’de istikrarın olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

Amacımız uluslararası bir fuar olmak”
Pyramids şirketler grubu olarak 8 yurt dışı ofisi, 85 uluslararası çözüm ortağı ve yüzlerce çalışanı ile mermercilik sektörüne katkı sağlamak amacında olduklarını söyleyen Pyramids Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Dilbaz ise şöyle konuştu: “Antalya Isparta ve Burdur ölçeğine bakıldığında mermercilik ve doğal taş fuarının Antalya’da yapılması bölge açısından önemlidir. Yurt dışından yaklaşık 2 bin kişilik profesyonel ziyaretçilerden oluşan alım heyetlerini misafir ediyoruz. Fuarımız kısa sürede uluslararası bir fuar olacaktır” dedi.

Fuarı destekleyenler
Antalya Büyük Şehir Belediyesi, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Doğal Taşçılar Birliği Derneği, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Anfaş.

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI