21 Ağustos 2018 Salı

ELMALI'NIN ZİRVESİNDE BİR ÇİN FİRMASI: TAİDA

ELMALI'NIN ZİRVESİNDE BİR ÇİN FİRMASI: TAİDA

Türkiye'de faaliyet gösteren Çinli firma sayısının 90 civarında olduğu belirtiliyor. Sektör temsilcileri Çinli firmaların yatırım yapmalarından dolayı mutsuz olduklarını söylüyor. Taş Dünyası konuyu iki taraflı dinlemek üzere Antalya Elmalı'da faaliyet gösteren Taida Madencilik firmasına ait ocakta çalışmaları izledi, çalışanları dinledi...

Yazı ve Fotoğraflar: Ersin BOZKURT

Türkiye'de Mermer ocakçılığı faaliyetinde bulunan Çinli firmaların sayısı 90 civarına ulaşırken, sektör temsilcileri Çindeki ekonomik önlemlerin ardından düşen alımların yanı sıra ocak sayısı artışından dolayı da satışlarının etkilendiğini belirtiyor. Taş Dünyası adına gelişmeleri yerinde izlemek, çalışanları ve sektör temsilcilerini dinlemek için Çinli firmaların yatırım için en çok tercih ettiği bölgeye gittik. Konuğu olduğumuz Taida Madencilik firması bizi geleneksel Çin konukseverliği ile karşıladı. Havaların yeni yeni soğumaya başladığı bir döneme denk gelen ziyaretemizde dikkatimizi çeken öncelikle “üretim konusunda farklı sistemle çalışıyorlar” söyleminin doğru olup olmadığıydı. Ben bugüne kadar Türkiye'de gezdiğim tüm mermer ocaklarında ne gördüysem sistem olarak aynı sistemin burada da devam ettiğini gözlemledim. Zaten üretimde kullanılan makinaların tamamı Türkiye'den temin edilmiş. Çalışan işçilerin tamamı Sinop ve Elmalı'nın köylerinden seçilen Taida Madencilikte yönetim kadrosunun tamamını Çin vatandaşları oluşturuyor.

Şantiye şefi olarak görev yapan Maden Mühendisi Ergül Ceyran Malatyalı ve burada 8 aydır görev yapıyor. Taida Madencilik firmasının Shuitou merkezli olduğunu belirten Ceyran, firmanın Çin'de Yingliang adıyla faaliyette bulunduğunu belirtiyor. 1 yıl önce üretime başlayan firmanın aylık blok üretim kapasitesinin ortalama olarak 3 bin ton civarında gerçekleştiğini, bugüne kadar firmanın Shuitou'da ki merkez fabrikasına 18 bin ton ve diğer ülkelere 10 bin ton blok yollandığını belirtiyor. Kalan taşların aracı firmalara ve iç piyasadaki firmalara satıldığını söyleyen Ceyran, 2015 yılında 30 bin ton blok üretmeyi hedeflediklerini ifade ediyor. Ocakta üretilen blokların tamamen Çin pazarına uygun kalitede üretilmesi hedeflenen ocakta kalite kontrolü tamamen Çinli kalite kontrol elemanları tarafından gerçekleştiriliyor.

Öncelikli konu koşulsuz şartsız iş güvenliği
Ocakta üretimi gerçekleştiren ekibin şefi (ocak çavuşu) Şevket Yalçınkaya ise Sinop Ayancıklı. Çalışan ekibin yarıya yakınının Sinop Ayancıklı olduğunu belirten Yalçınkaya, yarıya yakın diğer çalışanların ise Elmalı civarındaki köylerden temin edildiğini belirtiyor. Ocağın 1 yıl önce Taida Madencilik adıyla Çinli firma tarafından devir alındığı bilgisini veren Yalçınkaya, bu süreçten itibaren ocakta iş güvenliği için alınacak önlemlerin ilk sırayı aldığını ve çok önemsendiğini belirtti.

Baret takmadan ocağa giriş yasak!
Ocak Çavuşu Şevket Yalçınkaya ile birlikte ocağın içine doğru bir gezi fikri ortaya çıkınca bize, öncelikle çamurda batmamak için çizme ve bir de baret getirdi. Çizmelerimizi giyerek baretimizi de taktığımızda Şevket Çavuş baretsiz çalışma sahasına girmenin kesinlikle yasak olduğunu, çalışanların tümünün çalışma koşullarını belirten hükümlere uymasının zorunluluk olduğunu belirtti. Ocakta 10 adet dağ kesme makinası, 20 adet sayalama, 4 adet sondaj, 1 adet geliştirilmiş Rock (kaya delici), 2 loader ve 2 adet ekskavatör olduğunu söyledi.

Ocak çalışanları mutlu
Yalçınkaya çalışan işçilerin tamamının işletme koşullarından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Havaların normal seyrinde üç vardiye olarak çalıştıklarını belirten Yalçınkaya soğuk havalarda vardiye sayısının bire düştüğünü, çok olumsuz hava şartlarında ise ocakta çalışmanın durdurulduğunu söyledi. Çalışan işçilerin barındığı 700 metrekare yatakhane, yemekhane ve diğer sosyal tesislerin işçiler tarafından çok beğenildiğini söyleyen Şevket Çavuş, Merkezi ısıtma sistemli kalorifer ile soğuk havalarda ocakta hiç sorun yaşanmadığını, 24 saat sıcak su bulunduğunu belirtti. Ocağın Çinli bir firmaya ait olmasından dolayı yemek konusunda bir sıkıntı olup olmadığını sorduğumuzda ise iki adet mutfak bulunduğunu, ocağın sahiplerinin kendi mutfaklarında kendi yemeklerini, kendilerinin yaptığı bilgisini aldık.

Shiutou merkezli Yingliang Group hakkında
Yingliang Grup 1999 yılında kurulmuş olan büyük ölçekli, kapsamlı, yüksek hızda ve kalitede üretim yapan bir gruptur. Madencilik, taş işleme ve satma, proje dekorasyonu, emlak geliştirme, mülk yönetimi, girişim, yatırım, fon arttırma, sanat koleksiyonu, kültür ve medya ürünleri geliştirme alanlarında çalışmaktadır.Yingliang Grubunun ana iş kolları, Doğal taş, Maden, emlak ve kültürdür. Çin'in Quanzhou, Xiamen, Beijing, Shanghai, Qingdao, Yunfu, Chengdu, Fuzhou eyaletlerinde üretim merkezleri mevcuttur. Rusya, Dubai ve Türkiye'de de şubeleri vardır.

Son zamanlarda büyük bir sıçrama yaparak önemli bir girişime imza atmıştır. "5. Impression Stone kültürel ve yaratıcı Bölge" yatırımını yaparak açılmasını sağlamıştır. Burada çeşitli, yaratıcı, donanımlı ve geniş kapsamlı tesisler mevcuttur. Taş işini geliştirmede örnek bir firma olmayı amaçlayan firma yatırımlarına bu doğrultuda devam etmektedir. Empati, güvenilirlik ve konsantrasyonu iş hayatında amaç olarak belirleyen Yingliang, daha yenilikçi ve profesyonel düzeyde, daha yeterli ve şevk dolu bir yönetim ve çalışan ekibi ile üretim yapmayı ve koşulsuz müşteri memnuniyetini garanti ediyor.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI