20 Ekim 2018 Cumartesi

Pazarı Güçlü, Fuarı Zayıf

Pazarı Güçlü, Fuarı Zayıf

Almanya'nın Nürnberg şehrinde 13-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında Messe Fuar Alanında gerçekleştirilen Uluslararası Stone+tec Doğaltaş ve Taş İşleme Teknolojileri Fuarı'na Türkiye'den18 firma katıldı.

İki yılda bir Almanya'nın Nürnberg şehrinde düzenlenen Uluslararası Stone+tec Doğaltaş ve Taş İşleme Teknolojileri Fuarı giderek önemini kaybediyor. 2011 yılda 25, 2013 yılında 19 firmanın katıldığı fuara 2015 yılında 18 Türk firması katıldı. İki yıl önce düzenlenen fuara katılan 19 Türk firmasından sadece 3'ü 2015 yılında düzenlenen fuara tekrar katıldı. Diğer 16 firma fuara katılmama kararı alarak Stone+Tec'te yer almadı. İki yılda bir düzenlenmeye devam edecek olan fuar 2017 yılında 24-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Katılımcı sayısı düştü
Doğal taş, fayans, bordür, mozaik, metal, ahşap, mezar taşı ürünleri ile teknolojilerinin sergilendiği fuara Avusturya( 9), Belçika (3), Bulgaristan( 2), Çin (68), Çek Cumhuriyeti (15), Danimarka (1), Mısır( 1), Finlandiya( 2), Fransa ( 5), Almanya (195), Yunanistan (4), Macaristan ( 1), Hindistan (13), İrlanda( 1), İngiltere( 3), İsrail( 1), İspanya (2) , İtalya (56), Kore (4), Karadağ (1), Hollanda( 4), Polonya( 11), Rusya( 1), San Marino( 2), Suudi Arabistan( 2), Güney Afrika( 2), İsviçre (2), Tayvan (2), Türkiye (18) olmak üzere 30 ülkeden toplam 455 firma katıldı. Fuara 2011 699, 2013 yılında ise 543 firma katılmıştı.

Ülke tatilde halk fuarda
Stone+Tec Fuarı, ikinci gününde (14 Mayıs) dini tatil (Hz.İsa'nın Göğe Yükselişi) olması nedeniyle ziyaretçi akınına uğradı. Bu nedenle fuarda ilk gününe nazaran ikinci gün yoğunluk oldukça fazlaydı. Özellikle fuarda eşleri, çocukları köpekleriyle gezen aileler dikkat çekti. Fuar yetkilileri Stone+Tec Fuarı'nı dört gün boyunca 15 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Sanatsal etkinlikler
Messe Fuar Alanında düzenlenen fuar sanatsal etkinliklere de sahne oldu. 'Genç Yetenek Yarışmas'ında heykeltraşlar kıyasıya rekabet ederek, hünerlerini sergilediler. Bazı firmaların standlarında görev alan heykeltraşlar da, çalışmaları ile dikkat çekti.

En büyük ilgi mezar taşlarına
Fuarın en büyük ilgi gören standları, önceki yıllarda olduğu gibi mezar taşı firmaları oldu. Birbirinden özel mezar taşlarının sergilendiği standlarda firmaların dışında ailelerde kendileri için mezar taşlarını inceleyerek satın aldı.

Taş Dünyası'nın farkı
Taş Dünyası Dergisi Nürnberg Stone+tec Fuarı'na Türkiye'den resmi olarak katılan, fuar kataloğunda ve fuarın web sitesinde yer alan tek dergi oldu. 4A Holü girişinde bulunan dünya dergilerinin sergilendiği ve isteyen herkesin ücretsiz olarak alabildiği 'Trade Magazines' de Taş Dünyasının yurt dışına açılan yüzü Turkish Stone World Magazine Türkiye'yi temsil eden tek dergi oldu. 

Türk doğal taş sektöründen fuara katılan firmalar
Ack Stone
Adalya,
Adamer
Aldur
Alimoğlu
Artistik
Bayyurt
Bertaş
Çalışkanerler
Doğanay Basalt
Eymer
GamaTraverten
Kömürcüoğlu
Şimşekler
Tiriyas Stone
Tümaş
Taş Dünyası Dergisi

 

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI