20 Ekim 2018 Cumartesi

Taş Dünyası Dile Getirdi, Üniversitede Ders Oldu

Taş Dünyası Dile Getirdi, Üniversitede Ders Oldu

Doğal taş sektörü ve mimarlar arasındaki kopukluk gideriliyor... Mimarlar mermeri, üniversite sıralarındayken öğreniyor....

Biliyoruz ki mimarlar, doğal taşı ne kadar çok tanırsa projelerinde ve uygulamlarında da o kadar fazla kullanır....Yurt dışı projelerine nazaran, yurt içi projelerinde doğal taşa çok fazla yer verilmediğini, bunun nedenini ise mimarların doğal taşı yeterince tanımamasına bağlayan doğal taş sektörünün görüşlerini, daha önceki sayılarımızda mimar yetiştiren hocalar ve uygulayıcı mimarlarla konuşarak dile getirmiştik.....Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ve haberler sonuç verdi... Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İç Mimarlık Bölümü ders müfredatına, “İç Mekanda Mermer Kullanımı” da eklendi. Konuyla ilgili bilgi veren KTÜ Yapı İşleri Dairesi Başkanlığı Kontrol Mimarlarından Dr. Güler Eruz, “ Master ve doktora konum, doğal taş konusunda bilgilenmemi ve sevmemi sağladı. Derginiz aracılığıyla da mermerin, mimarlar ve iç mimarlar tarafından yeterince bilinmediğine tanık olduk. Tanıtım konusunda ki eksikliği gidermek ve doğal taş sektörünün, yeni yetişecek mimarlar için çalışabilecekleri bir sektör olması, bu fikrin ortaya çıkmasına sebep oldu” dedi.

Taş Dünyası Dergisi'ne teşekkür
Doğal taşın mimari projelerde insan ve doğa tutkunu tasarımcılar için vazgeçilmez bir malzeme olduğunu belirten Eruz, projelerde daha fazla doğal taş kullanılmasının ancak taşı bilen, konuya hakim mimar ve mühendislerin yetiştirilmesi ile mümkün olacağını söyledi. Müfredata koydukları 'İç Mekanda Mermer Kullanımı' dersi ile iç mimarlara mermeri tanıyıp kullanabileceği, bir mermerin tasarımdan, uygulamaya nasıl dönüştüğü gibi bilgilerin öğretildiği bilgisini veren Eruz, “Ülkemizdeki mevcut mermerler, dünya pazarlarında üstün kalite ve beğeni kazanabilecek mermer tiplerini oluştururken, mermer açısından sahip olduğumuz bu zengilik, mimaride, tasarım aşamasında, uygulamada gerekli yeri alamamakta. Mermerlere başta mimarların, tasarımcıların, sonra uygulamacıların ve yapı sahiplerinin gereken değeri ve önemi vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla, dersi açma fikrini veren Taş Dünyası Dergisi'ne ve dersin açılması konusunda destek olan herkese teşekkür ediyorum.”

Derse sektör de davet edilecek
Doğal taş sektörü temsilcilerini, sektörde aktif bir şekilde faaliyet gösteren firma yetkililerini derslerine davet edeceklerini açıklayan Eruz şöyle konuştu: “Bilgi her zaman gücü de beraberinde getirir. Mimarlar ve mühendisler tarafından mermerlerin fiziksel, mekanik ve içyapı özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Mermer konusunda bilgili olan mimar, bu malzemeyi en iyi nerede, nasıl kullanacağını tasarımını da işin içerisine katarak yapabilecektir.”

Derste ele alınan konular
Doğal taş malzemelerinin genel tanımı

Mermer, özellikleri ve çeşitleri

Tarihte doğal taş mermerin yapılarda ki kullanımı

Günümüzde kullanılan mermer çeşitleri

Doğal taş kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlar

Mermerin çeşitlerine gore kullanım yerleri (Yer döşemesi-Duvar kaplaması)

Mermerin donatı olarak kullanılması

Mevcut yapılarda oluşan sorunlar (Yapım ve kullanım aşamasında)

Sorunlardan korunma yöntemleri ve çözümler

Mermerin çeşitlerine gore kullanım yerleri (Yer döşemesi-Duvar kaplaması)

Mermerin donatı olarak kullanılması

Mevcut yapılarda oluşan sorunlar (Yapım ve kullanım aşamasında)

Sorunlardan korunma yöntemleri ve çözümler

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI