20 Eylül 2018 Perşembe

“Türkiye Önemli. İlişkilerimizi Geliştireceğiz.”

“Türkiye Önemli. İlişkilerimizi Geliştireceğiz.”

MIA Yönetim Kurulu Başkanı Dan Rea

Türkiye önemli. İlişkilerimizi geliştireceğiz.”

Dünyanın en büyük doğaltaş örgütlerinden Amerika Mermer Enstitüsü'nün (MIA) Yönetim Kurulu Başkanı Dan Rea ile Taş Dünyası Dergisi olarak MIA'yı konuştuk. Türk üyeler ile ilişkiler geliştirildikçe, Türk doğaltaş sektörü için daha fazla şeyin yapılabileceğini söyleyen Dan Rea, “ABD taş pazarına erişmek isteyen Türk şirketleri için MIA üyeliği büyük bir başlangıç olacaktır. MIA’ya katılan Türk şirketleri hem ABD hem de uluslararası merkezli diğer MIA üyeleri ile iş yapmak için fırsat sahibi olacaklardır. Bu durum Türk doğal taş sektörü ve diğer sektörler arasındaki bağları güçlendirecektir” dedi.

Amerika'nın Mermer Enstitüsü'nün misyonu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Ne zaman ve neden kuruldu?
Amerika Mermer Enstitüsü ( MIA) esasen 1944 yılında kurulmuş ve o zamandan bu yana MIA doğal taş işçiliği ve uygulamaları için standartlar üzerinde yetkili bilgi kaynağı haline gelmiştir. MIA sağladığı bir dizi hizmet, ürün ve bilgiyle taş sektörünü desteklemek için çaba göstermektedir. Doğal taş sektörünün tüm tedarik zincirine hizmet vermektedir: üreticiler , ihracatçılar / ithalatçılar, distribütörler / toptancılar, imalatçılar, montajcılar ve sanayi tedarikçileri. MIA ekibi en yüksek işçilik ve etik standartlarına bağlıdır.

MIA'ınn kaç üyesi vardır? MIA üyesi olmanın avantajları hakkında bilgi verebilir misiniz?
MIA
'nın şu anda 1700 üyesi olup her hafta üye sayısı artmaktadır. ABD taş pazarına erişmek isteyen Türk şirketleri için MIA üyeliği büyük bir başlangıç olacaktır. Tüm MIA üyelerinin sadece ABD'de iş yapmadığını, dünya çapında bir ağa katılmak ve prestijinden faydalanmak için üye olduklarını da hatırlatmak gerek.

Üyelerinize sunduğunuz imkanlar nelerdir?
1. Teknik Destek: Her yeni üye Mia Dimension Stone Design Kılavuzunun bir kopyasının yanı sıra, teknik bültenler ve bilgilendirici broşürler alır. MIA üyeleri bireyselleştirilmiş teknik destek için her zaman MIA ile irtibata geçebilir.

2. Ağ ve eğitim olanakları: MIA üyelerinin birebir ve çevrimiçi öğrenme yoluyla hem ağ oluşturma hem de eğitim için birden fazla fırsata erişimi vardır.

3. Güvenilirlik ve görünürlük: Sahip olduğunuz MIA Üyelik Belgesi görüntülenmesi üye logolarının sosyal medyada kullanılması firmanızın itibarını arttıracaktır. 

Tüketiciler ayrıca, üye firmaların MIA’nın doğal taş sektörünün gelişimini amaçlayan sıkı etik kurallarına bağlı olduğunu bilerek kendilerini güvende hissederler. Şirketiniz aynı zamanda MIA’nın tüketicilerin doğal taş profesyonellerine ulaşmak için faydalandıkları üyelik rehberinde yer almak suretiyle görünürlük kazanacaktır.

MIA Amerikan doğal taş sektörü için avantaj ve teminatlar sunmaktadır diyebilir miyiz?

Bir uluslararası MIA üyesi "MIA beni dünya çapında en ilerici, prestijli ve kaliteli fikirli örgütlerinin bazılarına bağlar" demişti. Bu ifade gerçekten birincil avantajı özetlemektedir!

MIA’ya katılan Türk şirketleri (hem ABD hem de uluslararası merkezli), diğer MIA üyeleri ile iş yapmak için fırsat sahibi olacaklardır; Bu durum Türk doğal taş sektörü ve diğer sektörler arasındaki bağları güçlendirecektir.

Hangi ülkelerden üyeleriniz var? Onların dağılımı nedir?

MIA şu anda 55 ülkeden üyesi vardır. MIA üyesi şirketlerin% 20'si Amerika Birleşik Devletleri dışında bulunur ve biz bu sayıyı arttırmak için sabırsızlanıyoruz. Birçok uluslararası üyesi de Türkiye, İtalya, Brezilya, İspanya ve Çin gibi bilinen taş üreten ülkelerden gelen taş tedarikçileridir. Ayrıca Monaco ve San Marino Cumhuriyeti gibi küçük ülkelerde de üyeler bulunmaktadır. Buna ek olarak, Avrupa ve Orta Doğu'da MIA varlığı artmaktadır.

MIA Amerikan taş pazarının önde gelen doğal taş sağlayıcılarından biri olan Türk doğaltaş sektörü hakkında yeterli reklam, promosyon ve haber yapabiliyor mu? Daha fazla işbirliği için neler yapılabilir?

MIA kendi yayınlarında ve birçok çevrimiçi kaynaklardan haber sağlar, ayrıca enstitünün ABD'deki haber kaynağı ile çok güçlü bağları vardır. MIA ilişkisi Türk üyeleri arasında büyüdükçe, Türk doğaltaş sektörü hakkında daha fazla şey yapılabilir.

MIA uluslararası taş sektöründe ulaşmak için ne yapıyor?

MIA daha fazla uluslararası hale gelmek için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Son yıllarda, MIA eğitim ve ticaret fuarlarında artan varlığı sayesinde, uluslararası camiaya daha fazla erişim sağlamak için büyük adımlar atmıştır. 2015 yılında, MIA aşağıdaki eylemleri yapmıştır:

1. Boyutlu Taş Tasarım El Kitabı’nın İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce tercümesine devam edilmektedir. MIA, Türkçe de dahil olmak üzere diğer dillere tercüme edilmesi konusunda destek aramaktadır.

2. MIA, Ortadoğu Taş Fuarı'nda seminerler, atölye çalışmaları ve panellere ev sahipliği yapmıştır. MIA 2016 yılında bu ortaklığın devamını taahhüt etmiştir.

3. MIA dünyanın dört bir yanından profesyonelleri getirerek Coverings’de üyeleri için bir resepsiyon düzenlemiştir. (Orlando, Florida)

4. Eylül ayında Verona Marmomacc Fuarında dünyanın çeşitli yerlerinden sektörün liderlerini bir araya getirerek, ikinci kez yıllık Taş Endüstrisi Liderliği Resepsiyonu yapmıştır.

 5. MIA, Xiamen Stone Fuarı 2016 etkinliği için teknik dersler sunacaktır.

Türk firmalar neden MIA’ya katılmalı?

Türk üyeler şu anda MIA’nın toplam üyeliklerinin önemli bir yüzdesini oluşturmaktadır. Üye sayının önümüzdeki yıllarda artmasını ve MIA ile Türkiye arasındaki ilişkinin gelişmeye devam etmesini umuyoruz.

Türk firmalar MIA liderleri ile görüşmek için hangi etkinliklere katılabilir?

MIA önümüzdeki dönemlerde Las Vegas-Nevada (19-22 Ocak 2015), Vitoria Stone (16-19 Şubat 2016), Xiamen Stone (6-9 Mart 2016) and Middle East Stone Dubai (23-26 Mayıs 2016) Fuarlarına katılacaktır. MIA hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen Türk firmalarıyla, bu fuarlarda tanışmak isteriz.

 

 

 


 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI