20 Ekim 2018 Cumartesi

İki önemli fuar : Marmomacc ve Shuitou

İki önemli fuar : Marmomacc ve Shuitou


 

İki önemli fuar : Marmomacc ve Shuitou

Eylül ve Kasım ayları doğal taş sektörü için iki önemli etkinliğe sahne olacak. 28 Eylül – 1 Ekim tarihinde İtalya Verona Fuar Merkezinde, Marmomacc Fuarı, 8-11 Kasım tarihlerinde ise Çin’in Shuitou kentinde, Shuitou International Exhibition Center’da 17. Shuitou Uluslararası Doğaltaş Fuarı düzenlenecek. Her iki fuarın da Milli Katılımı İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştiriliyor.

Sanat Holü

Geçtiğimiz yıl yarım asrı deviren İtalya'da düzenlenen Marmomacc Fuarı'nın belki de en çok ilgi çeken Sanat holünde, bu sene de ünlü mimarların dokunuşları ile sanat eserine dönüşen mermer tasarımları sergilenecek. Her yıl olduğu gibi bu sene de ziyaretçilerini büyülemeye hazırlanan “50 yıldır yaşayan Mermer” sergisi Fuarın 1. Holünde yer alıyor. Sergide, tarihi tasarımcıların koleksiyon ve arşivlerindeki mermer objelerden ve günümüzdeki daha güncel mermer tasarımları yer alıyor.

 

Kuratör : Mimar Vincenzo Pavan

Kuratörlüğü Mimar Vincenzo Pavan tarafından yapılan sergi, günümüz doğal taş tasarım ve ürünleri ile geçmişin zanaatkar nesli tarafından yapılan tasarımlar arasında bir kıyaslamaya olanak verecek şekilde planlandı. Böylece bu materyallerin İtalyan tasarımındaki mevcudiyetlerinin kültürel, teknik ve ticari avantajlarına bir vurgu yapılıyor. Aynı zamanda mermerin tasarımdaki kullanımı konusunda günümüz dijital teknolojileri de kullanılarak tüm sektör için yeni ufuklar açılıyor.

 

Shuitou Fuarı'nın önemi

Özellikle ihracat rakamlarının gerilediği bu dönemde, fuarların önemi bir kat daha arttı. Marmomacc Fuarı'nın ardından 8-11 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan Shuitou Fuarı, işleme fabrikalarının yoğun olduğu bir bölgede bulunması ve Uluslararası Xiamen Limanı’na olan yakınlığı nedeniyle sektör için büyük önem taşıyor. Doğaltaş sektörü açısından stratejik bir konumda düzenlenen Shuitou Fuarının bir kaç yıl içinde Çin’in en büyük fuarı olacağı belirtiliyor.

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI