20 Eylül 2018 Perşembe

Shuitou'da Türk istilası!

Shuitou'da Türk istilası!

Çin'in mermer şehri Shiutou'da 16. kez gerçekleşen Shuitou Uluslar arası Taş Fuarı'nda Türkiye'den toplam 69 firma katıldı

 

Shuitou'da Türk istilası!

 

Milli katılım organizasyonu İMİB tarafından gerçekleştirilen Shuitou Uluslar arası Taş Fuarı Türk firmalarının büyük ilgisi ile tırmanışına devam ediyor...

 

24'er firmadan oluşan iki ayrı UR-GE Grubu'na Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri'ne üye 8 firmanın daha katılmasıyla 56 katılımcıya ulaşan fuara ayrıca 10 firma milli katılım çatısı altında, iki firma da bireysel olarak katılım gösterdi. Toplam Türk katılımcı firma sayısı 68 firma olarak gerçekleşti.

 

Yeni fuar alanı konusunda henüz somut bir adım atılmayan Shuitou'da fuar bu yıl çok büyük mermer depolarının fuar alanına dönüştürülmesi ile gerçekleştirildi. Fuarın önümüzdeki yollarda da bu hollerin modernizasyonu ile devam edilmesi fikri giderek ağırlık kazanıyor.

 

 

 

Çin'in mermer şehri Shuitou'da 16. kez düzenlenen Shuitou International Stone Exhibition (Uluslar arası taş Fuarı) her yıl olduğu gibi bu yılda 08 – 11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl Fuarın büyümesi için yeni bir alanda yapılacağı ilan edilen Shuitou Fuarı bu yıl söz verildiği gibi yeni bir alana taşındı ancak bu alan fuar amacıyla yapılan yeni bir alan değil Shuitou'da faaliyet gösteren bir firmanın depo olarak kullanılan hollerinde düzenlendi. Fiziksel olarak fuar yapmaya oldukça uygun hollerin tek sıkıntısı ise; Shuitou'nun fuar tarihleri sırasında alçak basınçlı havanın etkisinde olup fuarın düzenlendiği alanda klima sisteminin olmayışından kaynaklanan aşırı sıcaktı. Fuarın ilk günü dikkati çeken aşırı kalabalık öncelikle açılışın Pazar gününe denk gelmesi olarak tahmin edilse de ikinci günde devam eden kalabalık katılımcı firmaları oldukça memnun etti.

 

Açılışa Ali Kahyaoğlu damgası

Açılış için alçak basıncın etkisi altında daha da fazla hissedilen bir sıcak havaya rağmen dış alanda oldukça fazla insanın toplandığı görkemli bir tören düzenlendi. Konuşmaların ardından İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu'nun patlatttığı konfeti balonları törenin görsellik açısından da en renkli görüntülerini oluşturdu. Fuarın açılışına Türkiye'nin Guangzou Başkonsolosu Batu Kesmen ve Guangzou Ticari Ateşemiz Hasan Köse'de katıldı. Açılış sonrası Türk firmalarını ziyaret eden büyükelçilik heyetine İMİB Yönetim Kurulu Üyeleri de eşlik etti. Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı adına İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdür Vekili Jülide Çermikli'nin de katıldığı firma ziyaretleri katılımcı firmaları mutlu etti.

 

İlk iki güne damga vuran rekor ziyaretçi

Shuitou Fuarı'nın ilk iki günü tüm alanlarda yoğun bir ziyaretçi trafiği gözlendi. Fuara daha önceki yıllarda da katılan firmaların yanı sıra 1. UR-GE Projesi'nde yer alan ve geçtiğimiz yıl da Shuitou Fuarı'na katılan firmaları da şaşırtan kalabalık ziyaretçi sayısı tüm katılımcılar üzerinde şaşkınlık yaratırken standların pek çoğunda olumlu görüşmelerin yapılması kalabalığın tesadüfi olmadığı konusunda ortak düşünce oluşturdu.

 

Atık mermerleri geri kazanma projesi kapsamında teknik gezi düzenlendi

Mermer fabrika ve ocaklarında özellikle görüntü kirliliği açısından dikkat çeken mermer atıklarını katma değer yaratarak geri kazanma projesi kapsamında fuardan bir gün önce düzenlenen teknik gezi proje danışmanlığı görevini üstlenen Haşim Acar eşliğinde sabah ve öğleden sonra iki ayrı grubun ziyareti sağlanarak gerçekleştirildi. Mermer atıklarını geri kazandırma projesinin ilk durağı bu ürünlerin yapılmasını sağlayan Makine fabrikasıydı. Eaststar Makine fabrikasında geri kazanım makinalarının yanı sıra Katrak, Köprülü Kesme Makinası ve bazı diğer makinaların imalatı yerinde izlendi. Türkiye'de de bir fabrika kurduklarını belirten Eaststar Makine firmasının yetkilisi Laurel Zhang'ında katılımıyla bu makinalarda üretilen blokların nasıl kesildiği ve kesim öncesi blok üretimi için nasıl bir işlemin gerektiği daha sonra gezilen üç ayrı tesiste detaylı olarak anlatıldı.

 

Çin ve Türk mermer sanayicilerini buluşturan yemek

Fuarın ikinci günü akşamı düzenlenen yemek organizasyonu Çin'in çeşitli kentlerinden gelen işadamlarını Türk mermer üreticileri ile buluşturdu. Her masaya dörderli gruplar halinde oturan Türk ve Çinli işadamları yemek boyunca çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu. Yemeğe Shuitou Belediye başkanı, Yunfu ve Shuitou başta olmak üzere çeşitli şehirlerden gelen mermer dernekleri başkanları, İMİB Yönetim Kurulu Üyelerinin tamamı ve Türk katılımcılar firesiz katılırken yemeklerin Türk damak zevkine mümkün olduğunca hitap ederek hazırlanmış olması dikkat çekti.

 

Üçüncü gün akşamı Xiamen'deki ziyafet ve gösteri nefesleri kesti

İMİB tarafından tüm Türk katılımcılar fuarın üçüncü gün bitiminde toplam üç otobüs ile götürüldüğü Xiamen'deki bir Uygur Restaurantında ağırlandı. Uygun Halk Dansları eşliğinde yenilen yemek sonrası Xiamen'in meşhur alış veriş caddesinde yaklaşık 2 saatlik bir gezi sonrası tekrar Shuitou'ya dönüldü.

 

Fuarın en aktif dergi dağıtanı yine Turkish Stone World oldu

Shuitou Fuarı'nda en aktif dergiyi her yerde olduğu gibi yine Turkish Stone World gerçekleştirdi. Shuitou'da bulunan ofisimizde görevli iki arkadaşımızın da katılımıyla dergimizi tüm fuar alanında etkin bir şekilde dağıtırken ofisimizde görev yapan iki Çinli arkadaşımız dergimizi taşın patronlarına ulaştırarak dağıtıma verdiğimiz önemi kanıtlamış oldu. Son güne kadar dergi dağıtımı devam ederken isteyen ziyaretçiler de standımızdan dergimizi temin etme olanağını elde etti.

 

Katılımcıların görüşleri:

Ziyaretçi canlılığı umut verici!

Arda DEMİR / Ava Group

Shuitou'yu ziyaretçi açısından değerlendirmek gerekirse ilgili ve canlı bir ziyaretçi grubu ile karşılaştık. Pazarın son aylarda gerileme göstermesinden dolayı tedirgin gittiğimiz fuarda konuştuğumuz Çinli müşterilerimizin özellikle önümüzdeki iki yıl ile ilgili tahminleri aslında ihracatımızın bugünkü durumu ile paralellik gösteriyor.

Çin'de duraklama dönemine giren inşaat sektörünün tekrar eski canlılığına kavuşması için belli bir süreç yaşanacağı ifade ediliyor. Bu zaman dilimi içinde özellikle mevcut ocaklarda üretilen ve Çin'de pazarı olan taşların durumu stabil olarak devam ediyor. Yeni açılan ve Çin'de henüz pazarı oluşmayan taşlara ise daha temkinli bir yaklaşım söz konusu. Bu çerçevede önümüzdeki iki yıl içinde sektörde her iki ülke içinde taşların yerine oturacağı bir dönem olacak. Bizler ise pazardaki durumumuzu korumak için bu fuarlara gelmeye devam edeceğiz. Shuitou Fuarı bu anlamda çok fazla beklentimiz olan bir fuar değildi. Ancak fuarda karşılaştığımız ziyaretçi canlılığı bizim için moral tazeleyici oldu.

 

Durgunluk tanıtımla aşılır onun için fuarlar önemli

Murat GÖLCÜK / Asenka Mermer

Blok ihracatında en önemli alıcı ülke olan Çin'in ekonomik dengelerinde meydana gelen olumsuzluklar ve inşaat sektörününde durağan hale gelmesi bu ülkeye olan ihracatımızı oldukça geriletti. Buna rağmen gerek blok ve gerekse işlenmiş mermer ihracatında halen en büyük pazarımız olan Çin'in gözardı edilmemesi gerekiyor. Bu yüzden İMİB organizasyonu kapsamında UR-GE projesinde yer aldık. Gerek blok ve gerekse işlenmiş mermer pazarımızı diğer ülkelere yayarak pazarımızı büyütmek istiyoruz. Bu anlamda UR-GE Projesi üreticiler için büyük bir fırsat sunuyor. Amacımız bu fırsattan en iyi şekihlde yararlanarak firmamızın pazar payını mümkün oldukça genişletmek. Ekonomi Bakanlığı ve İMİB'e bu desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

UR-GE Projesi ile dünyaya açıldık

Erdinç AYDOĞAN / Aydoğan Marble

Fuar bütçeleri firmalar için büyük rakamlar oluşturuyor. Biz bu konuda oldukça seçici davranmak zorunda kalıyorduk. UR-GE Projesi kapsamında katıldığımız fuarlar sektör için yeni pazarlar kazanma, gidilen ülkelerdeki doğal taş sektörünü inceleme ve bir çok konuda bize yeni ufuklar açtı. Projeyi hazırlayanlar ve bu fuarlara gelmemizi sağlayan herkesin emeğine sağlık. İMİB Yönetim Kurulu ve çalışan arkadaşlara da ayrı bir teşekkür etmek gerekiyor. Fuar bizim açımızdan oldukça verimli geçti diyebilirim. Marmara mermerinin dünyaya açılmasında bu tür organizasyonların büyük payı var. biz de üretimi yaptığımız taş çeşitlerimizin tanıtımı için faydalı görüşmeler yaptık.

 

İlk fuarımız, ilk heyecanımız!

Banu ÖZBİR / Betuma Marble

Firmamızın ilk fuarı olması açısından bizim için önemi büyük bir fuar oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar yoğun bir ziyaretçi beklemiyorduk. Taşımız ve firmamız yeni olduğu için bizim için de büyük sürpriz oldu. Çok verimli görüşmeler yaptık. Görüşme yaptığımız firmalar içinde ocağa gelerek blok markalamak isteyenler ile döndükten sonra tekrar görüşmeler yapılacak. Buradan gelecek adına umutlu ayrılıyoruz.

 

Çin pazarımızı geliştirmek için buradayız

Orhan ÇİÇEK / Çiçekmersan Marble

Halihazırda Çin'e blok satan bir firmayız. Buraya Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin UR-GE Projesi kapsamında katıldık. Fuardan beklentimiz gelmeden önce çok fazla değildi ancak, gelen ziyaretçi sayısı ve yaptığımız görüşmeler umut verici. Blok pazarımızın ve müşteri portföyümüzün gelişmesi için bu tür organizasyonların ne kadar faydalı olduğunu da gözlemlemiş olduk. Biz katıldığımız için memnunuz. Bundan sonra fabrikamız olduğu için işlenmiş pazarlara yönelik organizasyonlara da katılma kararı aldık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

 

Beklediğimizden daha fazlasını bulduk!

Tolga TEMİZ / Pacific Marble

Bu fuardan önce gerçekleştirilen Yunfu Fuarı'nda ve Shuitou'da beklediğimizin üzerinde bir ziyaretçi ile karşılaştık. İzinleri son aşamaya gelmiş taşımızın bir örneğini sergileme olanağı bulduk. Amacımız Çin mermer sektörüne taşımızı tanıtmaktı. Bu işlevi fazlasıyla yerine getirdik. Aracılık yaptığımız diğer taşlarımız da büyük ilgi gördü. Çin'de doğaltaş pazarının daralmasına rağmen küçük olarak nitelendirilen bir fuarın bu kadar büyük bir ilgi görmesi sevindirici bir gelişme.

 

Tüm olumsuz gelişmelere rağmen iyi bir fuar oldu

Müslüm KAPLAN / Turcomar Marble

Son 16 ayda ihracat anlamında büyük düşüş yaşanmasına rağmen fuarda canlı ve aktif bir ziyaretçi grubu bizleri oydukça şaşırttı. Görüştüğümüz Çinli firlaların sahipleri de bu yılın ve önümüzdeki yılın “kayıp yıl” olacağını daha önceden dile getirmişlerdi. Biz bu yüzden bu fuara katılırken 2016 yılında önümüzü görmek, ve bu görüntüyü dikkate alarak yatırımlara yön vermeyi amaçlıyorduk. Ancak fuarda karşılaştığımız ilgili ziyaretçi doğrusbunu söylemek gerekirse biraz kafamızı karıştırdı. Mevcut müşterilerimiz ile 2016 yılında da çalışmaya devam edeceğimizin işaretlerini aldık. Gri ocağımıza olan ilgi Çin'de gri renk mermerinde piyasa yapması konusunda olumlu bir işaretti. Ayrıca İMİB yönetim Kurulu ve personeli fuar boyunca samimi ve gayretli çalışmalarla bizleri çok mutlu etti. Neticede fuar bu görüntüsüyle katılımcıları tatmin eden bir fuar oldu.

 

Bizim için birçok ilki bir arada barındıran fuar oldu

Ayhan BAYHAN / Antea Marble

UR-GE kapsamında yeni açtığımız ocaktan elde ettiğimiz traverten için dünya pazarlarına açıldığımız ilk fuarımız oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse bizim için bir çok ilki de bir arada yaşadığımız bir fuar oldu. Fuar boyunca birçok olumlu görüşme yaptık. Ayrıca fuardan bir gün önce Ekonomi Bakanlığı desteğiyle gerçekleşen teknik gezi Çin mermer sektörünü tanımamızda çok faydalı oldu. Doğal mermer atıkları kullanılarak yapılan bloklardan elde edilen plakalar ve bu blokların yapıldığı makinaları üreten tesisleri gezerek bilgilendirilmemiz gelecek açısından çok faydalı oldu. Ayrıca çinli mermer üreticileri ile Türk mermercilerini buluşturan yemekte çok önemli görüşmeler yaptık. İkili ilişkiler kurmakta İMİB'in çok desteğini görmüş olduk. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

 

Hedefimize ulaşmamızda önemli bir basamağı başarıyla geçtik

Özgür ACAR / Acar Marble

Genel itibari ile hareketli bir fuar oldu bizim için. Pek çok olumlu görüşmelerimiz oldu.

Ürünümüz Shuitou Pazarı için yeni bir ürün. Amacımız Shuitou'daki mermer marketlerinde ürünlerimizin yer almasını sağlamaktı. Görüşmelerimiz neticesinde şunu söyleyebilirim; İlerleyen aylarda ürünlerimizi Shuitou'daki plaka marketlerde daha yaygın bir şekilde görebileceğiz.

 

Müşteriye taşı satarken taşın pazar durumunu daha iyi analiz etmeliyiz

Feridun KIRIŞTI / Ferimar Marble

Shuitou Mermer Fuarı konumu ve potansiyeli itibariyle Çin pazarında Xiamen Fuarından sonra gerçekleşen 2. Büyük fuar olması sebebiyle giderek önemini arttıran bir fuar. 8-11 Kasım tarihlerinde gerçekleşen 16. Shuitou mermer fuarı, önümüzdeki yıl için üreticilerin ve satıcıların beklentilerine ışık tutması mahiyetinde aslında önemli bilgiler verdi.

Fuarın ilk günü pazara denk gelmesi sebebiyle iyi bir yoğunluk görüldü. 2. Günü olan Pazartesi durağan gibi görünsede 3. Günü güzel bir yoğunluk hakimdi. Ziyaretçi bazında değerlendirmek gerekirse Türkiye pazarında belli başlı bilinen taşlarda yine talep oluştu. Fakat yeni taşlar, renkler ve pazara girmesi beklenen yeni ürünlere ilgi çok olmadı. Bu da müşterilerin 2016 sezonunda da çok fazla riske girmeden pazarda daha kolay eritebildikleri renkleri çalışacakları sezgisini doğurdu.

Pazarda yaşanan en büyük sıkıntı Çin’in kendi iç dinamiklerinde oluşan sorunlar ve Türkiye pazarında oluşan dengesiz fiyatların ciddi etkisi söz konusu. Üretim bazında ele alacak olursak muadil üreticilerin fiyatlarındaki ciddi aralıklar, Shuitou pazarında ki ciddi dalgalanmalara sebep oluyor. Yani düşük fiyata taş alan müşteri pazarda rahatlıkla taşını satarken, yüksek fiyata alan müşteri stoklarını şişiriyor. Ve bu en sonunda zararına da olsa taşı elinden çıkarmasına ve bir daha o taşa sıcak bakmamasına sebep oluyor. Ciddi bir şekilde zarar gören müşteri, yeni başlayacağı taşa da çekingen kalıyor ve alımını daha zor gerçekleştiriyor.

Ferimar Doğaltaş olarak bizim önerimiz, taşını satan firmalar arkasına yaslanmadan önce müşterisinin pazardaki hareketini iyi analiz etmeli ve zarar etmesini önleyecek korumalar almalı. Zarar eden her müşteri aslında sadece size değil Türkiye pazarına da soğumasına sebebiyet getirir. 2016 sezonu ülkemiz adına üretici ve satıcı bazında inşallah daha iyi gelişmelere ve pazarda daha da güçlenmemize nasip olur.

 

Fuara katılan Firmalar:

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI