20 Eylül 2018 Perşembe

Natural Stone Fuarı Jübilesini yaptı

Natural Stone Fuarı Jübilesini yaptı

Haber ve fotoğraflar: Şehriban ÇİMEN- Ayhan ŞENER

 

 

Natural Stone Fuarı Jübilesini yaptı

 

Natural Stone Fuarı ile ilgili söyleyecek kelimelerimiz her geçen gün birbir tükeniyor. Fuarın kan kaybettiğini, katılımcı ve ziyaretçi sayısının her sene azaldığını, fuarın artık tat vermediğini daha önceki sayılarımızda belirtmiştik. Firmalar her defasında fuar yetklilerinin ilgisiz olduğunu ve gerekli tanıtımın yapılmadığını dile getirmişlerdi. İstanbul gibi dünyanın önemli şehirlerinden birinde ve CNR gibi konumu oldukça iyi bir yerde olan fuar, eleştiriler ve tavsiyeler dikkate alınsaydı eski görkemli günlerine tekrar kavuşabilir miydi bilmiyoruz. Ancak geçen süre içerisinde eleştiri konusu olan şeylerle ilgili fuar yetkililerinin bir çabasını görmemek ister istemez, CNR Expo'nun Natural Stone Fuarını çoktan gözden çıkardığını düşündürüyor.

 

Emlak Fuarı da kurtaramadı

Bu sene 12. si düzenlenen fuar 6. ve 7. hollerde gerçekleşti. Fakat bu holler de dolmadı. Yer alan ancak fuara katılmayan firmalar nedeniyle 6. ve 7. holün belli noktalarında boş standlar göze çarpıyordu. Firmalarla yaptığımız görüşmelerde yetkililer, Natural Stone Fuarı'nı canlandırmak amacıyla aynı tarihte organize edilen Emlak Fuarı'nın Natural'e bir katkısı olmadığını belirttiler. Ziyaretçi açısından oldukça zayıf olan fuardan, memnun kalan firmalar da yok değildi. Bazı firmalar Natural Fuarı'nda iş bağlantıları gerçekleştirdiklerini de söylediler. Kısaca fuarı özetlemek gerekirse 80 firma'''''', boş standlar, 6 bloktan oluşan bir blok sahası ve ilgisiz fuar yetkilileri. Sanırım Natural Stone Fuarı artık miadını doldurdu.

 

Natural Stone Fuarı

CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve KOSGEB desteğinde düzenlenen “Natural Stone – 12.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” CNR EXPO Yeşilköy’de 4-7 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlendi. Sektör ve fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Başta Çinli profesyonel alıcılar olmak üzere Hindistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Libya, Makedonya, Ürdün, Yunanistan, Bulgaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden çok sayıda profesyonel alıcıyı fuarımızda ağırladk” dedi.

 

Kayıpları gidermek için hızlı olmamız gerekiyor”

Sektör olarak en çok ihracatın yapıldığı ülkeler arasında ilk sırayı alan Çin’in fuara olan ilgisinden mutlu olduklarını belirten İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, şöyle konuştu: Genel seçimin sona ermesinin ardından tek partinin iktidar olması, yeniden istikrar ortamını getirecek. Belirsizlik dönemindeki kayıplarımızı gidermek için hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Natural Stone da ihracatımızı yeniden artırmamız için önemli bir şans. Çünkü Çin’in ekonomisinde yaşanan sıkıntı nedeni ile ikinci yarının da düşüşle geçeceğini tahmin ettiğimiz bir dönemde Natural Stone’a Çinlilerden gelen ilgi tahminlerimizi olumlu yönde değiştirmemize neden oldu. Fuarla birlikte sektörün ihracatı eski dengesine kavuşacak.”

 

Zihinsel engelli çocuklar taşlara hayat verdi

İMİB’in misafiri olarak fuara katılan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Antalya şubesinde eğim gören çocukların, yaptıkları elişi ürünler ve İMİB tarafından kendilerine gönderilen mermer parçacıklarından oluşturdukları mozaik tablolar ziyaretçilerin ilgisini çekti. Çocuklardan oluşan perküsyon gösterisi de beğeni ile izlendi.

 

Orda bir blok sahası var uzakta

Katılımcı sayısında ki düşüş elbette blok sahasına da yansıdı. Böylesine önemli bir şehirde büyük hedeflerle ve umutlarla hayata geçirilen Natural Stone'un her geçen gün yok olması, insanı elbette üzüyor. Ölüm döşeyindeki hastayı bekler gibi bekliyoruz. Ya bir mucize olacak ya da Natural Stone Fuarını 12 yaşında çoktan uğurlamış olabiliriz.

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI