20 Ekim 2018 Cumartesi

Aidiyet duygusu fuarı yaşatır.

Aidiyet duygusu fuarı yaşatır.

 

İlk yılında 148 firmanın katılım gösterdiği Bursa Blok Mermer Fuarı sektörden tam not aldı. Yüzlerce blok mermerin kapalı alanda sergilendiği fuar, Marka Fuar olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

 

 

Aidiyet duygusu fuarı yaşatır çeviriddeeeeeee

 

Kapalı alanda blok mermer fuarı dünyada ilk kez Bursa'da gerçekleştirildi. Bloklarını stantlarının yanında tanıtma şansı yakalayan firmalar fuardan memnun ayrılırken, fuara başarı getiren belki de en önemli unsurlardan biri, Bursa merkezli firmaların şehirlerinde düzenlenen fuara sahip çıkmasıydı. Destek ve birlik kavramlarını en derinden hissettiren fuarlardan biri olarak karşımıza çıkan Bursa Blok Mermer Fuarı büyümek ve gelişmek istiyorsak aidiyet duygusunun ne kadar da önemli olduğunu bizlere göstermiş oldu.

 

 

Madencilik sektörünün merakla beklediği Bursa Blok Mermer Fuarı ilk yılında sınavı başarıyla geçti. 7 ayrı salonda 40 bin metrekarelik kapalı alanda organize edilen fuar 10 tondan 30 tona kadar farklı ağırlıkta 870 adet blok mermerin, 600’ün üzerinde renk ve desenin sergilendiği ilk ve tek platform olma özelliği ile dikkat çekti. Yoğun fuar maratonuna rağmen ilk yılına göre yüksek katılım sağlanan Bursa Blok Mermer Fuarı'nda sergilenen blokların % 40’ına yakını fuar başlamadan, geri kalan ürünlerin tamamına yakını ise fuar süresince satıldı. Dünyanın kapalı alandaki ilk blok mermer fuarı olma özelliğini taşıyan bu fuar Türkiye'nin en büyük ikinci ve dünyanın önemli mermer fuarlarından birisi olma yolundaki iddiasını kanıtladı. Fuarın açılış konuşmasını yapan yetkililer rahatsızlığı nedeniyle fuara katılamayan Blok Mermer Fuarı'nın hayata geçirilmesi için büyük gayret sarfeden Efendioğlu Mermer, MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu'nu anmadan geçmediler. Biz de Taş Dünyası Dergisi olarak Sayın Erol Efendioğlu'nun biran önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

 

148 firma 14.728 ziyaretçi

Tüyap Bursa Fuarcılık, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Maden – Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) işbirliğiyle düzenlenen Blok Mermer ve İş Makineleri Fuarı, 25-28 Kasım 2015 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Fuar yetkilileri 12 ülkeden 148 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile gerçekleşen fuarın 34 ülkeden 14.728 profesyonel tarafından ziyaret edildiğini söylediler. Fuarın gelecek yıl Kasım ayının son haftasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

10 Milyon dolarlık satış

Fuarın daha açılmadan 10 milyon doların üzerinde satışa imza attığını söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “3-4 yıl içerisinde Türkiye blok mermer ihracatının en az yüzde 50’sinin bu fuarda gerçekleşeceğine inanıyoruz. Fuara 34 ülkeden 15 bine yakın profesyonel işadamının katılması ve fuar açılmadan 10 milyon doların üzerinde satışın gerçekleşmesi, ne kadar doğru bir adım atmış olduğumuzu bizlere gösteriyor. Firmalarımız fuar boyunca önemli iş bağlantılarına imza attı. Bu fuarın, kısa bir sürede sektörün ihracatına 1 milyar dolar daha katkı sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

Başkan Burkay, “Mermer sektörünün gelişmesi için BTSO olarak her zaman firmalarımızın yanındayız. MADSİAD ile birlikte güzel çalışmalara imza atmayı istiyoruz. Bu zenginliği yer yüzüne çıkartırken oluşan çevre zararlarını da minimuma indirmeyi hedefliyoruz. Özellikle sanayide de çarpık endüstileşmenin önüne geçme adına ise Bursa’da Mermer OSB’yi hayata geçirmeyi istiyoruz” dedi.

 

Çok doğru bir adım”
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, ilklere imza atarak kapılarını açan Bursa Blok Mermer Fuarı'nın çok doğru adım olduğunu ve sektöre ciddi bir ivme kazandırdığını ifade etti. Gelecek fuarlarda yeni firmaların da katılmasıyla organizasyonun daha fazla güç kazanacağını dile getiren Kahyaoğlu, "Neden blok satıyorsunuz diye bizi eleştirenler var. Eğer Türkiye doğaltaş sektörü, blok ihracatı yapmasaydı bu kadar fazla büyüyemezdi. Çin bizim için bir kurtuluş, bir yükseliş, Çin bizim için bir devrim oldu. Eskiden bu sektörde yurt dışı fuarlarına gittiğimizde stant bile açamazdık. Ürünlerimizi yerlere sererdik ve bununla övünürdük. Türkiye doğal taş sektörü büyüyerek çok önemli hamlelere imza attı. Çin sayesinde dünyaya açılan sektör, önemli bir yükseliş gösterdi. Fuarlar, firmalara motivasyon kazandırıyor. BTSO, MADSİAD ve TÜYAP güzel bir çalışmaya imza attı. MADSİAD da bu fuar için üstün gayret sarf etti. Fuara katkı sağlayan herkesi kutluyorum" dedi.

 

Gelecek yıl için önrezervasyonlar yapıldı
MADSİAD Başkan Vekili ve Yüce Mermer yetkilisi Erol Yüce, dünyada ilk defa kapalı alanda düzenlenen Bursa Blok Mermer Fuarı’nın katılımcılar için beklentinin üzerinde geçtiğini belirterek, fuarın ihracata büyük katkı sağladığını ifade etti. Fuara gelen müşterilerin hem fuarda bulunan ürünler hem de ziyaret ettiği maden ocakları vasıtasıyla yaptığı ticari anlaşmalarla ülke ekonomisine 100 milyon doların üzerinde katkı sağladığını vurgulayan Yüce, “Bu sene 148 firmanın stant açtığı fuar, önümüzdeki sene daha yoğun bir katılımla yapılacak. Şimdiden firmalar yerlerini ayırtmaya başladı. Bu sene fuara gelemeyen yaklaşık 50 firma gelecek yılın ön rezervasyonunu yaptı. Bu gelişmeler, fuarın doğru bir karar olduğunu bize gösteriyor. Fuar, firmaların yurt dışı bağlantılarına da büyük güç verdi. Sadece Çin ve Hindistan değil, Avrupa ülkeleri ve Arap ülkelerinden de fuara katılım sağlandı” şeklinde konuştu.

 

Alım heyeti

Yer altı doğal zenginliklerimiz çerçevesinde faaliyet gösteren 2.100 ocağın, 1.500 fabrikanın, 7.500 atölyenin yoğun olarak yer aldığı coğrafyada düzenlenen fuarın başarılı geçtiğini söyleyen Tüyap Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Bursa Blok Mermer Fuarı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Tüyap yurtdışı ofisleri koordinasyonu ile sektör ticaretinin hareketli olduğu Çin ve Hindistan başta olmak üzere Almanya, Amman, Arnavutluk, Azerbaycan, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Filistin, Fransa, Kazakistan, Irak, İran, İspanya, İtalya, Libya, Lübnan, Katar, Kırgızistan, Malta, Makedonya, Moldova, Mısır, Pakistan, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Rusya, Yunanistan, Tayvan, Tunus ve Ürdün’den gelen alım heyetlerine ev sahipliği yaptı” dedi. Başbakanlık Başmüşaviri Ali Osman Koca ise, “Bu fuar Erol Efendioğlu'nun hayaliydi. Onun da burada olmasını gönül isterdi ancak rahatsızlığından dolayı katılamadı. Biran önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum. Herkese başarılar diliyorum” dedi.

 

Taş Dünyası Dergisi'nden etkin çalışma

Bursa Blok Mermer Fuarı'nda stant açan Taş Dünyası Dergisi etkin dergi dağıtımı ile yine dikkat çekti. Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan yurt içi sayısını fuar ziyaretçilerine ve katılımcılarına ulaştıran Taş Dünyası Dergisi taşın olduğu heryerde olmaya devam edecek.

 

En iddialı bloklar

Hazırlıkları 1,5 yıl süren fuarda Türkiye'nin en iddialı blokları boy gösterdi. 600’ün üzerinde desen ve renkten blokların sergilendiği fuar, sektörden tam not aldı.

 

Ziyaretçi az ama öz

Fuara katılan bir çok firma ziyaretçi sayısının az ancak etkili olduğunu söyleyerek, fuarı başarılı bulduklarını söylediler.

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI