20 Ekim 2018 Cumartesi

Doğanın Süsü Sanatla Buluştu

Doğanın Süsü Sanatla Buluştu

Sektördeki 15 yıllık tecrübesini kendi adı ile kurduğu Işık Madencilik ile taçlandıran Mimar Işıl Taydaş, doğanın mucizesi doğal taşları birer sanat eserine dönüştürüyor. Tam bir doğal taş tutkunu olan Işıl Taydaş, işten arta kalan zamanını yine tutkunu olduğu doğal taşlardan tasarım yaparak değerlendiriyor. Waterjet ve el işçiliğinin mükemmel birleşimi ile birbirinden güzel tasarımlar ortaya çıkaran Taydaş'ın ürünleri İstanbul Ak Merkez’de bulunan Wepublic Mağazası’nda sergilenecek.

Röportaj: Şehriban ÇİMEN

 

Hayal gücünü tasarımlarına yansıtan Mimar Işıl Taydaş, eşsiz el işçiliği ile harikalar yaratmaya devam ediyor. Tasarımlarında ince dokunuşlarıyla sanatsal bir ruh yakalayan Taydaş, modern çizgilerle farklılığını sürdürüyor. Tasarımlarında ağırlıklı olarak siyah ve beyaz renkli doğal taşları tercih ettiğini belirten Işıl Taydaş, “Bu zamana kadar ağırlıklı olarak zemin ve duvar döşemelerinde karşımıza çıkan doğal taşlar artık, dekoratif amaçlı hazırlanan ürünlerde de tercih edilmeye başladı. Ben de, 2012 yılında projelerimden arta kalan zamanımı, mesleğim ve bulunduğum sektör dolayısıyla hayatımın her alanında yer alan doğal taşlar ile tasarım yaparak değerlendirmeye karar verdim. Son iki yılda özellikle dekoratif saksı ve vazolar, sunum tablaları, peynir tabakları, sehpa tablaları ve objeler yapıyorum. Fakat doğal taşlarla yapabileceklerinizin sınırı yok. Bu yüzden tasarımlarımı çeşitlendirmek istiyorum” dedi. Taydaş'ın yaptığı birbirinden özel ürünler Ak Merkez’de bulunan Wepublic mağazasında sergilemeye hazırlanıyor.

Doğal taşlar ile sanatsal tasarımlar gerçekleştirme düşüncesi nasıl ortaya çıktı?
2002 yılından bu yana doğal taş işi yapıyorum. 2015 yılında kurduğum Işıl Madencilik ile bu zamana kadar bir çok prestijli projenin doğal taş uygulamasını gerçekleştirdik. Mimar olmam dolayısı ile de tasarım konusuna yatkınım. Doğal taşlar ile tasarım yapmaya 2012 yılında başladım ancak özellikle 2014 yılından beri bu konuda daha aktifim. Yaz aylarında sektörümüz daha durgun olduğu için tasarım çalışmalarıma daha ağırlık verebiliyorum. Projelerden vakit buldukça da tasarım yapmaya çalışıyorum.

-Tasarım yapma konusundaki yeteneğinizi nasıl keşfettiniz?
Mimarlık mesleğini seçmeden önce keşfetmiştim. Beni bu mesleğe yönlendiren de bu konudaki yeteneğim olduğunu söyleyebilirim.

-Doğal taş hayatınızın neresinde?
Mesleğim, benim hayatımı oluşturuyor. Günümün tamamını fabrikada geçiriyorum. Mimar olduktan sonra direk olarak doğal taş sektörünü seçtim ve aynı şekilde devam edeceğim.

-Türkiye doğal taş yönünden zengin kaynaklara sahip bunun size katkıları nelerdir?
Özellikle projelerde süre açısından hiçbir zorluk yaşamıyoruz. Neredeyse tüm renk tonlarında doğal taşa sahip olduğumuz içinde tasarımlarımızda yerli taşlarımızı rahatlıkla seçebiliyoruz.

-Ne tür tasarımlar gerçekleştiriyorsunuz? Bunları gerçekleştirirken hangi teknolojiden yararlanıyorsunuz?
Aklınıza gelen her türlü şey artık doğal taştan yapılabiliyor. Özellikle dekoratif saksı ve vazolar, sunum tablaları, peynir tabakları, sehpa tablaları ve objeler yapıyorum. Bunların dışında doğal taş ile takı yapmaya da başladım. Üretimde waterjet teknolojisinden faydalanıyoruz ve sonrasında ise el işçiliği ile son şeklini veriyoruz. Her şey hayal gücünüze kalmış.

Siyahın Asaleti Beyazın Zarafeti

Tasarımlarınızda kullandığınız doğal taşların tümü yerli mi, yurt dışından temin ediyor musunuz?
Bazen hem yerli hem ithal taşı bir arada kullanıyorum. Özellikle siyah ve beyazı birlikte kullanmayı seviyorum. Bu ikilinin kendine has bir uyumu olduğunu söyleyebilirim. Tasarımlarıma kattıkları çok şey var.

-Tasarımlarınızda hangi taşları kullanıyorsunuz?
Genellikle Toros Siyah, Volakas ve Bianco Carrara kullanıyorum. Özellikle siyah-beyazı birlikte sevdiğim için bu taşları kullanıyorum. Rain Forest Brown ve Teos yeşilde bazı tasarımlarımda yer alıyor.

-Tasarımlarınızın yapımında size ilham veren şeyler nelerdir?
Özellikle kaktüsleri çok sevdiğim için saksı yapmakla işe başladım. Aslında yaptığım her şeyi kendime özel tasarlıyorum. Bazen ihtiyaçlarıma göre bile tasarım yaptığım olabiliyor.

-Yapmış olduğunuz tasarımlara daha çok kimler ilgi gösteriyor? Kimlere hitap ettiğinizi düşünüyorsunuz?
Çoğunlukla kadınların hoşuna gidiyor. En çok da takı tasarımları dikkat çekiyor. Takılarda daha çok Onyx kullanıyorum. Farklı doğal taşlar, aynı tasarımı farklı kılabiliyor. Farklı alanlarda kullanılabilecek aksesuarlar da tasarımlarım arasında var.

-Tasarımlarınızı geliştirme yönündeki planlarınız nelerdir?
Aynı tasarımdan şimdilik en fazla 2 adet yapıyorum, bazen 1 adetle kalıyorum. Çünkü hepsi bana özel olsun istiyorum. Doğal taş tasarımlara sön dönemlerde oldukça büyük bir ilgi olduğu için Ak Merkez’de Wepublic mağazasında ürünlerimizi sergileyeceğiz. Projelerden zaman buldukça yapabildiğim için şimdilik hobi amaçlı çalışıyorum. Doğal taş sektörünün gelişimi hızla artıyor. Doğal taşın, yaşadığımız toprakların bize verdiği en büyük değerlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Dünyada uzun süredir popüler olan bu madenin Türkiye’de de tanınırlığı artıyor. Bunun daha üst seviyelere çıkağına inancım tam.

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI