20 Ekim 2018 Cumartesi

1970'li Yıllara Uzanan Bir Başarı Hikayesi : HARTEK

 1970'li Yıllara Uzanan Bir Başarı Hikayesi :  HARTEK

1970'lerden gelen sektör tecrübesiyle 2001 yılında kurulan HARTEK, HRK Markasıyla ürünlerini sürekli yenilemeyi ve geliştirmeyi hedefliyor. Yatırım bütçesinin önemli bir kısmını Ar-Ge çalışmalarına ayıran firma, üretim hattında son teknoloji ile donatılmış makinelerde üretim yaparak, yüksek kalitede ürün standardı sağlıyor.

Firma İstanbul’daki merkez üretim tesislerinin yanında şubeleriyle de yoğun bir hizmet veriyor. İstanbul’daki üretim tesislerinin Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni üretim tesisine taşınma ve Bilecik’e gerçekleştirilen yeni makine yatırım süreçlerinin ise devam ettiğini söyleyen şirket ortaklarından Nesrin Harmandal Büyükakın, inşaat ve beton sektörü için de elmaslı kesiciler ürettiklerini belirtti. Hartek’in dünü bugünü ve geleceği üzerine dergimize bilgiler veren Nesrin Harmandal Büyükakın: “Seramik testereleri konusundaki Ar-Ge projemizin tamamlanmasıyla, bu alanda elmaslı kesici seri üretimine başlıyoruz. Sektörün geleceğine yön verecek ürünleri dünya ile rekabet edebilir kalitede üretmek için çalışıyoruz. Fiyat düşürerek rekabet etmek hiçbir zaman önceliğimiz olmadı” dedi. Dünya genelinde çalışmalarına ara vermeden devam eden Hartek, adından söz ettirmeye devam edecek.

-Mermer sektöründe köklü bir geçmişe sahip bir aileden gelen bilgi birikimi ile ürünlerinizi sürekli geliştiriyorsunuz. Türkiye ve dünya ölçeğinde pazarlama açısından hedeflediğiniz noktaya ulaştınız mı?
Ailemizin sektördeki geçmişi 1970’li yıllara kadar uzanıyor. Elmaslı kesici sektöründeki tecrübemiz ise 1990’lı yıllardan gelmektedir. Türkiye’de ve yurt dışında ulaştığımız birçok hedef olmakla birlikte, sürekli yeni hedefler koyarak pazarlama faaliyetlerimize devam ediyoruz. Türkiye’de marka bilinirliği ve saygınlık açısından sektörün en önde gelen firmalarından biri olduğumuzun bilinciyle ürün-hizmet kalitemizi ve müşteri memnuniyetini korumak ve yükseltmek için çalışıyoruz. Yurt dışında, bir taraftan etkin olduğumuz pazarlarda pazar payımızı artırmaya çalışırken bir taraftan yeni hedef pazarlara giriş stratejileri üretiyoruz.

Bilecik'e yeni yatırım
-Türkiye'nin bulunduğu coğrafya itibariyle dünya doğal taş rezervi açısından önemli bir kaynağa sahip olduğu bilinen bir gerçek. Marmara Adası ve Afyon İscehisar üretim bölgesi gibi geçmişi çok eskilere dayanan bir ülkede olmanın avantajları var mı?
Tabii ki var. Ülkemizde doğal taş üretiminin yoğun olduğu bölgelerde müşterilerimize yakın olmak ve müşterilerimizin beklentilerini daha hızlı karşılayabilmek amacıyla İstanbul’daki merkez üretim tesisimiz yanında, şubelerimizle de yoğun bir hizmet vermekteyiz. Bu bağlamda uzun süredir hizmet veren Afyon üretim-kaynak tesisimizle birlikte, Burdur, Bursa ve Adıyaman şubelerimiz satış ve lojistik ağımıza önemli katkılar sağlıyor. Ayrıca, İstanbul’daki üretim tesisimizin Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni üretim tesislerimize taşınma ve Bilecik’e yeni makine yatırım süreçlerimiz de devam ediyor.

-HRK'nın ürettiği ürün çeşitleriyle Türkiye'deki pazar büyüklüğü nedir?
Hartek, HRK markasıyla doğal taş sektöründe hem fabrika hem de ocak boyutunda güçlü olan bir firma. Fabrika tarafında katrak laması ve dairesel testere, ocak tarafında elmas tel ve yan malzeme satışlarımızla Türkiye’de pazar büyüklüğü yüksek, pazara yön veren firmalardan biriyiz. Ocak ve fabrikalara yönelik birçok ürün çeşidinde etkin olmak, muhtemel kriz dönemlerinde firmamıza önemli bir esneklik sağlıyor ve zor dönemlerden güçlenerek çıkmamıza yardımcı oluyor.

-Ocaklar için elmas tel, fabrikalar içinde çeşitli kesiciler üretiyorsunuz. Bunun dışında başka hangi sektörler için ürün çeşitliliğiniz var?
İnşaat ve beton sektörüne de elmaslı kesiciler üretiyoruz. Seramik testereleri konusundaki Ar-Ge projemizin tamamlanmasıyla, bu alanda elmaslı kesici seri üretimine başlıyoruz. Beton ve seramik kesici dairesel testereler ve kauçuk kaplamalı elmas teller doğal taş sektörü dışında ürettiğimiz ve satışını gerçekleştirdiğimiz ürünler.

Ürünlerimiz dünya ölçeğiyle rekabet edecek”

-Türkiye'de üretilen elmaslı kesiciler ile dünyanın diğer ülkelerinde üretilen elmaslı kesiciler arasında nasıl farklılıklar var?
Türkiye, elmaslı kesici üretiminde ve kalite seviyesinde, sektördeki tüm güçlü ülkelerle rekabet edebilecek düzeyde. Bunun en önemli kanıtı da Türkiye doğal taş pazarına yüzde 90’ın üzerinde yerli elmaslı kesici firmalarının hakim olması. Dünyanın en büyük doğal taş üreticilerinden biri olan ülkemizde, ithal elmaslı kesicilerinin çok az tercih ediliyor olması gurur duyulacak bir durum kesinlikle. Bunun yanında, uluslararası pazarlarda tanıtıma, pazarlamaya, fuar katılımlarına biraz daha ağırlık vererek, diğer ülkelerdeki doğal taş üreticilerine de ürünlerimizin dünya ölçeğinde rekabet edebilir düzeylerde olduğunu gösterebilmeliyiz.

-Dünya genelinde hangi ülkeler HRK'nın pazar hedefinde yer alıyor?
Aslında, doğal taş ocak, fabrika ve atölyelerinin bulunduğu tüm ülkeler, hedef pazarlarımız. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kanada, Brezilya, Suudi Arabistan, İran, Umman, Kuzey Afrika ülkeleri, Türkî Cumhuriyetler ve Balkan ülkelerini sayabiliriz. 2015 ve 2016 yıllarında ABD’de Coverings Orlando-Chicago Fuarlarına ve StonExpo Las Vegas Fuarlarına katıldık. Bu iki fuarda 2017 yılında da katılımcıyız. İtalya-Verona Marmomacc Fuarı’na bu yıl, standımızı 128 metrekareye çıkartarak, onuncu kez katılıyoruz.

-Rekabetçi bir firma mısınız? Rekabet algılamanızda ölçü olarak ne kullanıyorsunuz?
Rekabeti kalite ve hizmet rekabeti olarak düşündüğümüzde rekabetçi bir firma olduğumuzu söyleyebiliriz. Fiyat düşürerek rekabet etmek hiçbir zaman önceliğimiz olmadı. Sektörün geleceğine yön verecek ürünleri dünya ile rekabet edebilir kalitede üretebilmek, mevcut ürünlerimizi müşterilerimize en uygun şartlarda, hızlı bir şeklide ulaştırabilmek, satış sonrası hizmetteki sürekliliği sağlamak bizim rekabet anlayışımızın temellerini oluşturuyor.

 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI