20 Eylül 2018 Perşembe

ADAMER CEO'SU VEDAT ZOR: “AMERİKA LOKOMOTİF PAZARIMIZ”

ADAMER  CEO'SU VEDAT ZOR: “AMERİKA LOKOMOTİF PAZARIMIZ”

Adamer Mermer, geniş ürün yelpazesi ile 22 yıldır doğal taş sektöründe faaliyet gösteriyor. 2014 yılında 19 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren firma bu rakamı 2015 yılında 21 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Ülkeler ve pazardaki talepleri yakından takip ettiklerini söyleyen Adamer CEO'su Vedat Zor, “Çalıştığımız fabrikaları hızlı yönlendirip pazarda ürünü ilk sunanlar olup, rakiplerimize göre avantaj sağlıyoruz. Amerika'daki peyzaj pazarının artış gösterdiğini tespit ederek, peyzaj taşlarında geçen sene rekor düzeyde satış gerçekleştirdik” dedi.

Beyaz ve gri mermer
Her renk ve çeşit traverten, her türlü bej ve gri mermerlerin satışını gerçekleştirdiklerini belirten Zor, son zamanların talep gören taşlarının beton rengi taşlar ve beyaz mermerler olduğunu belirtti. Amerika, Avrupa ve Çin'e ihracat yaptıklarını kaydeden Zor, “Amerika pazarı bizim lokomotif pazarımız. Herkesin odaklandığı ama oldukça zor ve rekabetçi bir Pazar. Çin'deki durgunluktan etkilenen firmalara, Amerika pazarındaki umutlarını arttırma konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Amerika pazarı, çok rekabetçi ve Türkiye'den gelen ürünlerin değerinde satılmadığı bir ülke. Dollar ve Euro kur makasının kapanması, Türkiye'deki imalatçılar için ayrı bir handicap. Avrupa'daki krizi de buna eklersek, ürünlerimizin Amerika pazarı için fiyatları maalesef yüksek kalıyor. Avrupa ile rekabet sanşımız git gide yok oluyor. Herkesin bunları gözönünde bulundururak bu pazara odaklanması gerekiyor. Ayrıca Amerika pazarında ticari kalite traverten düşüşte, beyaz ve gri mermerler ise çıkışta” dedi.

Pazar payını arttırmak
Denizli'de müşteriye verilen teslim süresini kısaltmak ve stok bulundurmak için kullandıkları 3200 metrekarelik depolarının olduğunu söyleyen Zor, Amerika'da da ofislerinin bulunduğunun altını çizdi. Türkiye'nin 4 bölgesine hakim saha ekibine sahip olduklarını vurgulayan Zor, 2015 yılı hedefleri hakkında bilgi verdi. Zor şöyle konuştu: “2015 yılı hedefimiz, her sene koyduğumuz hedef gibi sağlıklı Pazar payı artışını sağlamak. Pazar payımızı artırmak için yurt dışındaki hedef fuarlara katılmayı planlıyoruz. Ayrıca Denizli depoda stok dışında ürün ambalajlamaya girerek, bu şekilde taşın katmadeğerini arttırmayı, ticari ürünlerden uzaklaşıp high end ürünlere girmeyi, yeni ürünleri müşterilerimize sunmayı istiyoruz.”

 

 

İLGİLİ MAKALELER

ARAMA SONUÇLARI